W rozliczeniu za 2010 r. z ulgi na nabycie nowych technologii skorzystało niewiele ponad 400 podatników – łącznie w PIT i CIT (dane za 2011 r. nie są jeszcze dostępne). Ulg ta pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania do 50 proc. wydatków na nabycie nowych technologii.
Powodem tak małego zainteresowania ulgą jest m.in. konieczność spełnienia wielu wymogów.
– Jednym z nich jest przedstawienie opinii niezależnej od podatnika jednostki naukowej, która potwierdza, że dana technologia nie była stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat – mówi Aleksandra Kasińska, konsultant podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok, w którym poniesiono wydatki na nabycie nowej technologii. Jednak ustawy o PIT i CIT nie regulują, jak postąpić w sytuacji, gdy podatnik spełni warunki do skorzystania z ulgi w latach następujących po roku, w którym nabył technologię.

Korekta zeznania rocznego jest możliwa do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego

– Tymczasem nie można wykluczyć, że przedsiębiorca otrzyma wymaganą opinię jednostki naukowej w roku późniejszym niż rok nabycia nowej technologii – wskazuje nasza rozmówczyni.
Uspokajamy, że w takim przypadku prawo do ulgi nie powinno przepaść.
– Przepisy nie zakazują korygowania zeznania przez uwzględnienie w rozliczeniu ulgi na nowe technologie – podkreśla Aleksandra Kasińska.
Potwierdzają to organy podatkowe. Nasza rozmówczyni wskazuje na interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 kwietnia 2012 r. (nr IBPBI/2/423-1530/11/MS), który zajął korzystne dla podatnika stanowisko.
– Uznał, że możliwe jest skorygowanie już złożonego zeznania podatkowego i odliczenie ulgi na nowe technologie, pod warunkiem że nie upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Nie jest to jedyna korzystna wykładnia przepisów. Analogiczne stanowisko zajął m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 19 stycznia 2011 r. (nr ILPB3/423-858/10-2/EK).