statystyki

Ubezpieczenie kontraktu będzie kosztem firmy

autor: Ewa Matyszewska13.02.2012, 11:29; Aktualizacja: 13.02.2012, 11:30

Jednym z zabezpieczeń wykonania umowy jest ubezpieczenie kontraktu. Kontrakty mają na celu generowanie przychodów, dlatego w takim przypadku składka ubezpieczeniowa powinna stanowić koszt podatkowy.

Reklama


Reklama


– Konieczne jest jednak udowodnienie, że składka została uiszczona w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu. Najczęściej taki związek można dostrzec, choć organy podatkowe wyrażają odmienne poglądy – uważa Milena Kaniewska-Środecka, doradca podatkowy, starszy konsultant w Deloitte.

Poza wykazaniem związku składki z przychodami należy zweryfikować, czy przepisy podatkowe wprost nie wyłączają jej z kosztów.

– W wielu przypadkach składka z tytułu ubezpieczenia kontraktu powinna stanowić koszt podatkowy. Należy jednak pamiętać o niuansach, które mogą wywieść podatnika w pole – ostrzega Milena Kaniewska-Środecka.

Przykładowo można wskazać wydatki na dodatkowe ubezpieczenie umowy leasingu, które ostatnio zakwestionował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, uznając, że nie mają one bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika i stanowią wydatek o charakterze osobistym.

Warto również przypomnieć o pozytywnych interpretacjach dotyczących rozwiązania podobnego do ubezpieczenia kontraktu, czyli gwarancji należytego wykonania umowy i właściwego usunięcia wad i usterek. W tym przypadku – jak dodaje Milena Kaniewska-Środecka – opłaty związane z gwarancją zostały uznane przez organy podatkowe za stanowiące koszt podatkowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama