statystyki

Bon na święta dla pracownika razem z PIT

autor: Ewa Matyszewska30.11.2011, 06:16; Aktualizacja: 04.12.2011, 12:08
Święta

Świętaźródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy chcą przekazać prezenty, powinni zdecydować się na gotówkę. Kwota do 380 zł rocznie będzie zwolniona z PIT.

Reklama


Reklama


Przedsiębiorcy rozpoczęli masowe zakupy przedświątecznych prezentów dla swoich pracowników. Najczęściej decydują się na bony, talony oraz karty przedpłacone (pre-paid), czyli coś w rodzaju karty płatniczej doładowanej na określoną sumę.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia niemal dla 60 proc. pracodawców są okazją do wręczenia swoim pracownikom prezentu lub gratyfikacji. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia.

– Wybór takich, a nie innych prezentów wynika m.in. z regulacji podatkowych. W zależności od źródła finansowania lub formy upominku będzie on zwolniony z podatku dochodowego – stwierdzają eksperci.

Najpopularniejsze bony

Sezonowość wręczania bonów podarunkowych od wielu lat się nie zmienia. Według Roberta Lecha, dyrektora generalnego Sodexo Motivation Solutions, ponad jedna trzecia wszystkich firm funkcjonujących w Polsce wręcza kupony podarunkowe, a 69 proc. firm zatrudniających powyżej 49 osób wybiera pozagotówkowe świadczenia rzeczowe w formie kuponów, kart przedpłaconych czy paczek.

– Oznacza to, że pracodawcy celebrują wspólnie z pracownikami ważne święta i starają się dostosować podarunek do potrzeb i oczekiwań pracownika – uważa Robert Lech.

Jego zdaniem wszystko po to, by zmotywować pracownika, zasilić jego domowy budżet i podkreślić jego wartość dla organizacji. Firmy traktują kupony jako wygodne i praktyczne narzędzie motywacyjne, które można szybko kupić, rozdysponować i rozliczyć. Pracownik z kolei otrzymuje pełną swobodę realizacji otrzymanego bonu czy karty podarunkowej.

W dobie internetu, mediów społecznościowych i dynamicznego rozwoju nowych technolo gii pracodawcy odchodzą od jednakowego pakietu benefitów dla wszystkich pracowników.

Pracodawcy, którym zależy na lojalnej i zmotywowanej kadrze, a zarazem na kontroli kosztów, stawiają na rozwiązania elastyczne, różnorodne i spełniające indywidualne potrzeby różnych grup pracowników, w tym młodego pokolenia, obeznanego z nowinkami technologicznymi – dodaje Adam Kompowski, prezes zarządu Bonus Systems Polska.

Według jego danych dużą popularnością cieszą się karty przedpłacone.

– Przekazywanie pracownikom pieniędzy za pomocą takich kart upraszcza i automatyzuje system przelewów w firmach. Można oszczędzić czas i pieniądze oraz stać się nowoczesnym pracodawcą – zapewnia Adam Kompowski.

Fiskus częściej kontroluje prezenty przekazywane pracownikom

Według niego rozwojowi tego rynku sprzyja m.in. korzystne dla pracowników i firm ustawodawstwo podatkowe.

Kupon finansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) nie zwiększa podstawy wymiaru składek ZUS, nie podlega VAT, a jego wartość stanowi koszt uzyskania przychodu – zauważa Robert Lech.

Nasz rozmówca dodaje, że karta przedpłacona sfinansowana z ZFŚS jako świadczenie pieniężne jest zwolniona z podatku dochodowego do 380 zł rocznie na pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • j.(2011-11-30 08:13) Odpowiedz 00

  380 x 0,19 = 68,40 zł. na rok, czyli tyle można, płacąc 18 % podatku, zyskać max w roku na tym zwolnieniu, a w przeliczeniu na m-c to daje tylko... 5,70 zł. Nawet najmniej zarabiający by się obrazili, gdyby im zaproponować podwyżkę w wysokości 5,70 zł/m-c. Korzyść z tego zwolnienia jest więc znikoma, a mnóstwo problemów ze stosowaniem tego wyjątkowo niejasnego przepisu. Problemy mogą mieć sami podatnicy, gdyż zwolnienie obejmuje łącznie świadczenia od pracodawcy i związków zawodowych, a jeśli z każdej strony ktoś dostanie po 380,- zł. to może sie okazać, że później fiskus się upomni o podatek od... właśnie 380,- zł.! Przy tym, ani związek, ani zakład nie mieli obowiązku wystawienia PIT 8/C i niby skąd pracownik ma o tym wiedzieć, choć oczywiście, jak to w prawie podatkowym na porządku dziennym bywa, także ten przepis jest różnie interpretowany. Tylko jakie jest ratio legis tego przepisu, tym bardziej, że zwolnienie dotyczy wszystkich i prezes banku, jeśli coś dostanie z ZFŚS, też zarabia na tym zwolnieniu, tylko, że więcej, bo 380 x 0,32 = 121,60 zł. Po co nam takie "dobrodziejstwa"? Księgowi mają tylko ciągle z tym problem, a korzyść dla naprawdę potrzebujących znikoma.

 • Jan Vincent(2011-12-01 07:55) Odpowiedz 00

  Najwięcej absurdalnych przepisów produkuje ministerstwo finansów.
  "Twórczo" rozwija pomysły POsłów.

 • jolka(2011-12-01 19:30) Odpowiedz 00

  nic nowego !

 • prawnik - Szczecin(2011-12-02 07:59) Odpowiedz 00

  Cieszmy się z tych zwolnień podatkowych. Cieszmy, póki jeszcze możemy.
  A bony na święta w kwocie 200-300 zł, to też miły prezent. Ja tam czekam na te bony. I za nic bym nie oddał tej miłej formy doceniania pracowników.

 • realistka(2011-12-05 07:25) Odpowiedz 00

  do prawnik szczecin, będzie się Pan cieszyć z tego jak po zafunduje Panu ubranie drelichowe i walonki, ale będzie radocha

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama