Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

RAPORT
System Kontroli Eksportu ECS wdrażany od września 2007 r. ma przyspieszyć procedury wywozu towarów, a także ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z 0-proc. stawki VAT dla sprzedaży eksportowej. Potwierdzenie wywozu rejestrowane w systemie Celina na karty papierowe SAD 3, obecnie zastępowane jest przez komunikat elektroniczny IE-599.
Łatwiejszy eksport
Doradcy z zespołu ds. cła i akcyzy KPMG podkreślają, że za pomocą komunikatów ECS eksporterzy mogą m.in. składać zgłoszenie wywozowe, zgłaszać sprostowania, otrzymywać powiadomienia od urzędu celnego oraz potwierdzenia wywozu towarów poza obszar celny Wspólnoty.
Dla przedsiębiorców najważniejsze jest to, że elektroniczne kanały wymiany danych mają przyspieszyć odprawy celne. Jak podkreśla Marek Szymański z KPMG, składanie zgłoszeń jest możliwe nawet z innego kraju niż ten, w którym znajduje się towar. Eksporter jest uprawniony także do otrzymywania bieżącej informacji w formie elektronicznego komunikatu o rozpoczęciu i zakończeniu poszczególnych etapów operacji wywozowej.
Problemy z potwierdzeniem
Przy korzystaniu z systemu Celina dotychczas największym problemem eksporterów było dopełnienie wszystkich formalności związanych z transakcją wywozu. Aby mieć możliwość skorzystania z 0-proc. stawki VAT z tytułu eksportu, przedsiębiorcy musieli potwierdzić wywóz kartą 3 dokumentu SAD.
Marek Szymański przyznaje, że papierowe potwierdzenia wywozu przedsiębiorcy często otrzymywali z dużym opóźnieniem, już po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc.
- W konsekwencji musieli opodatkowywać sprzedaż stawką krajową. Elektroniczne potwierdzenie wywozu, jakie zapewnia system ECS, wydaje się rozwiązywać ten problem - tłumaczy ekspert.
Komunikat IE-599, stanowiący potwierdzenie wywozu, jest bowiem wysyłany natychmiast po opuszczeniu przez towary obszaru celnego UE.
Od momentu wprowadzenia systemu ECS przedsiębiorcy sygnalizują jednak problemy związane z uzyskaniem potwierdzenia wywozu towarów w niektórych krajach, co narusza płynność odpraw celnych ich towarów. Dlatego Ministerstwo Finansów przedłużyło do 30 kwietnia możliwość alternatywnego korzystania z systemu ECS oraz Celina. Magdalena Chmielewska z KPMG tłumaczy, że może być to związane z nierównomiernym wdrażaniem systemu w poszczególnych krajach UE.
- Niejednokrotnie jest on na etapie testowania, a funkcjonariusze celni uczą się dopiero zasad działania systemu - mówi ekspert.
PRZEMYSŁAW MOLIK
OPINIA
KRZYSZTOF STEFANOWICZ,
ekspert KPMG
Z sygnałów otrzymywanych od przedsiębiorców wynika, że organy celne nie nadążają z wydawaniem kluczy do bezpiecznej transmisji danych, które warunkują korzystanie z systemu ECS. W konsekwencji nawet ci eksporterzy, którzy złożyli już stosowne wnioski, są zmuszeni nadal korzystać z systemu Celina.
Wielu przedsiębiorców korzystających z systemu ECS zgłasza też problemy z akceptowaniem przez urzędy skarbowe elektronicznych komunikatów jako potwierdzenia wywozu towarów uprawniającego do 0-proc. stawki VAT. Z uwagi na fakt, że przepisy celne wprowadzające system ECS są jednoznaczne, nie ma podstaw do takiej praktyki. Przyczyną może być jedynie niedoinformowanie funkcjonariuszy urzędów skarbowych o zmianach w tym zakresie.
Krzysztof Stefanowicz, ekspert KPMG / DGP