statystyki

Faktura za złom nie zawiera stawki i kwoty

autor: Opracowała Ewa Konderak09.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 09.05.2011, 10:20

Sprzedawca złomu na fakturze nie wykazuje danych dotyczących stawki i kwoty podatku od towarów i usług.

Reklama


Reklama


Nowelizacja ustawy o VAT z początku roku przyniosła nam nowe regulacje w zakresie zasad rozliczania złomu. Zastosowanie mechanizmu revers charge odwraca o 180 stopni dotychczasową praktykę stosowaną w przypadku transakcji, których przedmiotem jest jego sprzedaż.

Hanna Kozłowska, ekspert w KDA Kancelaria Doradców i Audytorów w Poznaniu, zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r. art. 17 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami będą także podmioty nabywające złom, jeśli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2.

– Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT ze sprzedaży złomu na rzecz podatnika jest nabywca – wyjaśnia Hanna Kozłowska.

Sprzedawca zatem – jak dodaje nasza rozmówczyni – na fakturze sprzedażowej nie wykazuje danych dotyczących stawki i kwoty podatku. Z tego względu powinien zastosować oznaczenie „NP” (nie podlega).

– Wykazanie stawki 0-proc. lub zamieszczenie adnotacji „ZW” (sprzedaż zwolniona) na fakturze byłoby nieprawidłowe – ostrzega Hanna Kozłowska.

Ma to istotny wymiar finansowy, gdyż w sytuacji wystawienia faktury z wykazaną kwotą podatku, dokumentującej sprzedaż złomu, taka faktura nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego.

– W konsekwencji błędne wskazanie VAT w fakturze zakupowej nie będzie uprawniało nabywcy do odliczenia podatku naliczonego – stwierdza nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia też, że zgodnie z par. 5 ust. 15 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT, faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają: adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy wskazujących, że podatek rozlicza nabywca, lub oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Zatem faktura sprzedażowa, obok oznaczenia „NP” powinna zawierać jedną z trzech wskazanych adnotacji wyjaśniającą przyczynę, dlaczego transakcja nie podlega VAT.

Ważne!

Przez złom – zdaniem Ministerstwa Finansów – należy rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny, jak również złom metali szlachetnych. Złomem są również zużyte akumulatory lub ich części zaliczane do złomu, zgodnie z normą europejską nr PN-EN 14057:2003

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • mark(2013-02-27 08:00) Odpowiedz 00

  ależ ******** kraj i wszystko co się w nim znajduje .

 • janek(2013-12-04 18:25) Odpowiedz 00

  czuję się jeszcze bardzej zintegrowany z UE

 • Bo na fakturach tona złomu była w cenie Złota(2011-05-09 09:36) Odpowiedz 00

  jak się chciało ukręcić na VAT to zawyżano ile wlezie. Oczywiście nikomu to nie wydawało się dziwne i Urzad płacił jak za zboże.

 • consultpl(2011-05-09 22:57) Odpowiedz 00

  obawiam się, że wskazanie na fakturze dokumentującej dostawę złomu oznaczenia (''np'' nie podlega) jest mylące, gdyż czynność dostawy zlomu jak najbardziej podlega opodatkowaniu z tym, że zgodnie z regułą ''odwrotnego naliczenia''. Taką dostawę moim zdaniem wykazuje się w rejestrach VAT sprzedaży jako opodatkowaną bez wykazanej kwoty podatku a nie w kategoriach ''np'' (inne pole deklaracji VAT)
  ale może się mylę, tyle przecież się w ciągu ostatniego miesiąca przy złomach zmieniło...

 • mk(2011-09-21 13:13) Odpowiedz 00

  na fakturze nie wykazuje się stawki i kowty podatku. to co wpisac w polach przeznaczonych na stawke i kwote? a rejestrze wykazac jako sprzedaz opodatkowana ale jakim % Vatu??

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama