statystyki

Zeznanie zerowe PIT też trzeba złożyć

autor: Ewa Matyszewska29.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 29.03.2011, 09:11

PIT 2010 - Podatnik, którego dochody w 2010 roku nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, musi złożyć zeznanie roczne. Podatek wyniesie 0 zł.

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym roku ostatnim dniem na złożenie PIT jest 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w sobotę.

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wyjaśnia, że z przepisu tego wynika, że każdy podatnik, który osiągnął dochód lub stratę, ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym stosowny formularz. Obowiązek ten jest niezależny od wysokości osiągniętego dochodu albo straty, w szczególności obowiązek złożenia zeznania ciąży również na podatnikach, którzy osiągnęli dochód nieprzekraczający 3091 zł, tj. dochód w wysokości niepodlegającej opodatkowaniu.

– Wypłacane w trakcie roku wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – przypomina Dominika Dragan-Berestecka.

Płatnicy potrącają od wypłacanych wynagrodzeń zaliczki na podatek, bez względu na wysokość osiągniętego dochodu. Stąd też – jak dodaje Dominika Dragan-Berestecka – jeżeli na koniec roku okaże się, że kwota dochodu osiągniętego w roku podatkowym nie przekroczyła 3091 zł, podatnikowi będzie przysługiwał zwrot wpłaconych przez płatnika zaliczek na podatek (nadpłata). Zwrot nadpłaty jest możliwy tylko po złożeniu zeznania rocznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Klemens(2011-03-29 12:45) Odpowiedz 00

    Naciąknięta socjalistycznym gó...m mentalnym doradczyni powiela podłe sukińsyństwo urzędnicze.Podatnik składa zeznanie,jeśli zalega państwu z podatkami.Może złożyć zeznanie,jeśli chce odzyskać pobrane mu zaliczki,kiedy jego dochód roczny nie przekroczył kwoty /3091/ wolnej od podatku.Powtarzam może a nie musi.Nieodebrane przez podatnników nadpłaty,urząd zaksięguje jako np. wpywy nadzwyczajne.
    Podatnika trzeba informować o przysługujących mu uprawnieniach/odzyskanie pobranego podatku/ a nie wymuszać na nim składania zbędnych oświadczeń/zeznań podatkowych/.Takich,którzy nie osiągnęli żadnego dochodu w roku podatkowym jest więcej od tych,którzy "zarobili' mniej niz 3091 zł.Po co te tony papieru?Mamy za dużo lasów?

  • Tse tse(2011-03-29 16:16) Odpowiedz 00

    A który to przepis Ustawy o PIT lub ordynacji podatkowej zobowiązuje Podatnika do złożenia zeznania, gdy nie osiągnął On DOCHODU lub STRATY ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama