Towar niedopuszczony do obrotu Służba Celna może sprzedać, zniszczyć lub wystąpić o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa.
Podatnik sprowadził towar, który nie został dopuszczony do obrotu w Polsce.
– Co funkcjonariusze celni mogą zrobić z takim towarem – pyta pan Kamil z Lublina.
Regulowanie sytuacji towarów niedopuszczonych do obrotu w przypadkach, gdy zachodzi taka konieczność, odbywa się, według reguł przewidzianych w art.32 ustawy – Prawo celne. W takiej sytuacji importer nie ma możliwości zrzeczenia się towarów. Celnicy próbują najpierw towar sprzedać, gdy to się nie uda, towar będzie musiał być zniszczony. Jednak kiedy zniszczenie towaru okaże się niecelowe, organy celne będą mogły wystąpić o orzeczenie przepadku.
Z kolei sprzedaż może być dokonana na rzecz dowolnego nabywcy. Nabywca nie musi natomiast zobowiązywać się do powrotnego wywozu towaru.
– Służba Celna w ofercie sprzedaży może wyznaczyć zgłaszającemu termin na uregulowanie sytuacji towaru – tłumaczy Marcin Brzezin, doradca podatkowy w MDDP.
Natomiast zniszczenie towaru może nastąpić dopiero wówczas, gdy sprzedaż nie jest możliwa albo jest znacznie utrudniona lub nieuzasadniona. O zamiarze zniszczenia towaru organ celny pisemnie informuje osobę, na której ciążą obowiązki wynikające z przepisów prawa celnego oraz posiadacza towarów. Zniszczenie towaru, zależnie od stanu faktycznego, przeprowadza sam organ celny lub powierza to zniszczenie wyspecjalizowanym jednostkom zewnętrznym. W tym zakresie właściwym organem celnym jest dyrektor izby celnej.
Czasem jednak zniszczenie towaru jest nieuzasadnione. Przykładowo gdy zatrzymane towary to rzeczy, które mogłyby być wykorzystane w charytatywnym celu. Wtedy organy celne mogą wystąpić z wnioskiem o orzeczenie przepadku, który sporządza naczelnik urzędu celnego. Wniosek jest kierowany do sądu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zajęcia towaru.
Ważne!
Wniosek o orzeczenie przepadku rzeczy może być złożony, nawet gdy nie ustalono osoby, na której ciążą obowiązki wynikające z prawa celnego