statystyki

Biuro rachunkowe odpowie za oszustwa klientów

autor: Agnieszka Pokojska19.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 19.05.2010, 08:00

Usługowo prowadzący księgi rachunkowe muszą stosować środki bezpieczeństwa finansowego. Niedopełnienie obowiązków w tym zakresie zagrożone jest wysokimi karami finansowymi. Osobie odpowiedzialnej grozi też do 8 lat pozbawienia wolności za brak nadzoru.

Reklama


Reklama


Biura rachunkowe, które nie stosują procedur w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, muszą się liczyć w wysokimi karami finansowymi. Przypomnijmy, że na dostosowanie procedur wewnętrznych do nowych zadań w tym zakresie przedsiębiorcy ci mieli czas do 22 kwietnia.

Niedopełnienie obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa finansowego usługowo prowadzących księgi może kosztować nawet 750 tys. zł.

– Biura rachunkowe, jako instytucje obowiązane w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, muszą stosować wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego – twierdzi Łukasz Motała, wiceprezes zarządu 4 AUDYT. Zakres tych czynności zależny jest od ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu z uwzględnieniem m.in. rodzaju klienta, jego stosunków gospodarczych, oferowanych produktów lub przeprowadzanych transakcji.

Identyfikacja klienta

Ekspert wyjaśnia, że środki bezpieczeństwa polegają m.in. na identyfikacji klientów i weryfikacji ich tożsamości na podstawie dokumentów lub informacji publicznie dostępnych, identyfikacji beneficjentów rzeczywistych transakcji, ustaleniu zależności klienta i beneficjenta rzeczywistego transakcji. Wiąże się to również z uzyskiwaniem przez przedsiębiorców prowadzących księgi informacji dotyczących celu oraz charakteru zawierania przez klienta stosunków gospodarczych, a także ich bieżącego monitorowania łącznie z analizą, czy przeprowadzane transakcje są zgodne z posiadaną wiedzą o kliencie i profilu jego działalności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Maciek(2010-05-20 09:01) Odpowiedz 00

  Genialna ustawa, temat jednak nie jest nowy i oczekiwał bym od GP np. wzoru takich procedur a nie przepisywania treści ustawy przez wielce kwalifikowanego autora.

 • dyrektor(2010-05-19 08:07) Odpowiedz 00

  Znowu to samo. Podobno znakomici radcy prawni z renomowanych spółek itd. mówią nam tylko to, co wynika wprost z przepisów, a ludzie potrafią czytać i raczej oczekują infornacji o tym, jak sobie poradzić z nieżyciowymi, lub niejasnymi przepisami, a nie ich zacytowania. Do tego nie trzeba być specjalistą z np. renomowanejk kancelarii. Sam to czytałem zaraz po opublikowaniu tych przepisów, bo miałem w planie założenie biuira rachunkowego, ale do dziś nie wiem, jak małe biuro rachunkowe ma sobie z tymi wymogami poradzić. Podobnie było kilka dni temu na temat idiotycznego przepisu o obowiązku meldowania się po trzech dobach pobytu w danym miejscu. Tyle to ja też wiem, ale nie mam pojęcia, jak w praktyce to w wielu przypadkach zastosować. Tutaj raczej potrzebna jest krytyczna refleksja i postulowanie zmiany prawa, a nie jedynie przypominanie o status quo. A jeśli już po łacinie to: Quo vadis GP?...

 • marek(2010-05-19 11:35) Odpowiedz 00

  Tak bzdurnych i nieżyciowych przepisów dawno nie czytałem. Do tego jeszcze szkolenia. Wychodzi na to, że biuro rachunkowe musi zatrudnić sui generis śledczych we własnym biurze.
  Państwo przerzuca swoje zadania na obywateli nie dając nic w zamian. Po co są w takim razie powołane do tego organy państwa?
  Poza tym odnosze wrażenie, że ktoś tu komuś nagania klientów...

 • podatkink(2010-05-19 12:42) Odpowiedz 00

  Szkoda tylko, że ktoś jeszcze nie stworzył korporacji księgowych i nie wyposażył biur rachunkowych w takie narzędzia jak posiada policja, prokuratura, BOR, czy wojsko. Więc faktycznie są w stanie kontrolować każdy dokument klienta i przeciwdziałać praniu pieniędzy. Czy mogę poznać tego "specjalistę od myślenia", który narzucił taki obowiązek biurom zarazem nie dając na to środków i umocowań prawnych. Specjalista powinien popracować za marne grosze w biurze i się przekonać jak przepisy prawa mają się do rzeczywistości.

 • docent(2010-06-01 16:16) Odpowiedz 00

  Ten nowy przepis naklada na biura ksiegowe dodatkowy obowiazek, bedacy w zakresie policji, prokuratury i sądów: sledzenie swojego klienta, analizowanie jego działalności i kablowanie na niego! Ile mozna na tym zarobić nikt nie wie, ale ile mozna stracic to jest jasne: prawie milion kar i klientow! W Polsce lepsze sianie pietruszki, albo zlecanie prac ksiegowych klechom. Ich nikt nie ruszy, nawet gdyby wysadzili w powietrze KGP!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama