statystyki

Jak nas podsłuchuje fiskus

26.10.2009, 03:00

Wywiad skarbowy może podsłuchiwać podatników podejrzanych o przestępstwa. Materiały z podsłuchów mogą być również dowodem w postępowaniach podatkowych. Podatnicy w ramach obrony mogą kwestionować legalność i wiarygodność podsłuchów.

Reklama


Reklama


Jak pokazały ostatnie tygodnie, podsłuchiwany może być każdy i wszędzie. Lista organów uprawnionych do stosowania podsłuchów jest imponująca. I co ciekawe, nie znajdują się na niej tylko służby specjalne. Podsłuchy mogą stosować m.in. organy podatkowe.

Zazwyczaj stosuje je wywiad skarbowy w sprawach o przestępstwa podatkowe, choć dane z podsłuchów mogą być również wykorzystane w postępowaniach podatkowych. Jak często stosowane są podsłuchy w sprawach podatkowych? Ministerstwo Finansów i urzędy kontroli skarbowej poinformowały nas, że są to informacje tajne. Z nieoficjalnych rozmów ze skarbowcami wiemy, że są stosowane.

Kontrola operacyjna

Do prowadzenia podsłuchu uprawnione są organy kontroli skarbowej w ramach tzw. kontroli operacyjnej. Jak podkreśla Grzegorz Maślanko, partner podatkowy, radca prawny w Grant Thornton Frąckowiak, stosowanie podsłuchów może mieć miejsce tylko przy poważniejszych przestępstwach, gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo zachodzi prawdopodobieństwo, że będą nieskuteczne lub nieprzydatne.

– Kontrola operacyjna nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące, ale może być przedłużona o kolejne trzy miesiące, a czasem może trwać jeszcze dłużej – stwierdza Grzegorz Maślanko.

Dodaje, że nagrania rozmów powinny być przekazane organom prowadzącym stosowne postępowania, a w razie ich nieprzydatności powinny być niezwłocznie komisyjnie i protokolarnie zniszczone.

Zdaniem Agnieszki Tałasiewicz, partnera w Ernst & Young, podsłuch może być wykorzystywany w sprawach podatkowych na kilka sposobów. Może być np. dowodem w postępowaniach o przestępstwa skarbowe na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego oraz kodeksu postępowania karnego.

– Ta możliwość będzie mieć zastosowanie m.in. przy przestępstwach dotyczących mienia znacznej wartości, czyli obecnie ponad 152 tys. zł – wylicza Agnieszka Tałasiewicz.

Wskazuje też, że kolejną podstawą do zastosowania podsłuchu są przepisy o wywiadzie skarbowym, dające możliwość stosowania podsłuchu w sprawach skarbowych o wartości przekraczającej 50-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 63,8 tys. zł.

– Osobie, w stosunku do której była stosowana kontrola operacyjna, nie udostępnia się materiałów zgromadzonych podczas jej stosowania – podkreśla Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • nielegalne w większości naruszenie praw(2009-10-26 08:00) Odpowiedz 00

  Ale tępaczki podsłuchują kogoś latami bez skutku...
  Może pałą policyjną pogonić,albo prokuratorem wreszcie...

 • wGa(2009-10-26 08:00) Odpowiedz 00

  No i bardzo dobrze. Przynajmniej jedna służba w Polsce działa poprawnie. Czyli nikt nic nie wie a i w prasie niewiele piszą. Tak powinno być we wszystkich służbach spec.

 • ostrzeżenie(2009-10-26 08:03) Odpowiedz 00

  W ogole nie powinni miec prawa podsluchu,marnuja tylko kase...
  Do roboty wałkonie sie brac,a nie isc na latwizne...

  Juz dawno temu plebsowi nalezaloby wprowadzic bardzo trudne egzaminy panstwowe...

  To moze teraz wszystkich beda podsluchiwac,bo z tego co wiem,jak ktos ma w rodzinie osoba zamozna to cala jego rodzina jest na podslucu od 5 lat
  oby odszkodowanie za nielegalne metody nie przekroczylo urojen co do naleznych podatkow...

 • antysemita(2009-10-26 08:08) Odpowiedz 00

  przez 10 lat?

 • wqrzony(2009-10-26 08:53) Odpowiedz 00

  Jak zwykle typowe polaczkowsko - bimbrowskie podejście. Zabory, okupacja i stan wojenny się skończyły ! Koniec tolerancji do antypaństwowego podejścia ! To podsłuchiwany jest zwykle krętaczem i bydlakiem, a nie podsłuchujący !

 • zniesmaczony prostactwem(2009-10-26 11:09) Odpowiedz 00

  szkoda że nawet na tym portalu poziom dyskusji zbliża się do zera

 • Soko(2009-10-26 22:45) Odpowiedz 00

  Fiskus powinien sie innymi rzeczami zajmowac a nie podsluchiwaniem zwyklych obywateli

 • zero(2009-11-01 14:27) Odpowiedz 00

  podsluch to tylko dla nieudacznikow...

 • kr(2009-10-27 00:56) Odpowiedz 00

  Soko ale podsluch jest wlasnie narzedziem fiskusa, które ma mu pomagać właśnie w zajmowaniu się swoimi obowiazkami, czyli w sciąganiu podatków.

 • rumcajs(2010-09-29 22:59) Odpowiedz 00

  Niech się wezmą za importerów samochodów ,którzy sprzedają ,samochody bez opłaconej akzcyzy i podatku.W komisach jest ich dzisiątki tyś.A sprzedanie auta proponują na niemca.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama