statystyki

Turysta szybciej odzyska podatek

autor: Magdalena Majkowska13.05.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Komisja Przyjazne Państwo chce usprawnić zwrot VAT turystom spoza UE. Sprzedawcy mają uzyskać możliwość dokonywania zwrotów bezgotówkowych. Projekt zakłada uproszczenia proceduralne wobec podmiotów pośredniczących.ANALIZA

Podróżni spoza UE, którzy zrobili w Polsce zakupy, mogą odzyskać VAT zapłacony przy nabyciu towarów w formie tzw. usługi tax free. Dostępność tej usługi obwarowana jest wieloma ograniczeniami. System funkcjonuje w dwóch formach: zwrotu dokonywanego bezpośrednio przez sprzedawców, albo za pośrednictwem operatora zwrotu. W obu wypadkach realizacja usługi wymaga spełnienia uciążliwych wymogów, zarówno przez turystę, jak i podmiot dokonujący zwrotu. W rezultacie znaczenie systemu tax free dla polskiego rynku jest marginalne. Nad projektem ustawy, który ma to zmienić, pracuje obecnie Komisja Przyjazne Państwo.

Zwrot na konto

Eksperci są zgodni, że regulacje w zakresie zwrotu podróżnym polskiego VAT wymagają istotnych zmian, gdyż obecne przepisy utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają podróżnym odzyskanie zapłaconego podatku. Zdaniem Tomasza Michalika, doradcy podatkowego, partnera w MDDP, przykładem tego typu regulacji jest wymóg zwrotu przez sprzedawców wyłącznie w gotówce.

– Utrzymywanie wymogu zwrotu gotówkowego w czasach, w których standardem nie tylko w rozliczeniach między przedsiębiorcami jest obrót bezgotówkowy, faktycznie ma na celu ograniczenie zwrotu cudzoziemcom – uważa Tomasz Michalik.

Wymóg ten w praktyce oznacza, że aby odzyskać polski VAT, turysta musi, po wyjeździe z Polski, ponownie tu wrócić, by odebrać zwrot podatku w miejscu, w którym dokonał zakupu. To zaś zdarza się w przypadku tych cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski regularnie.

– Osoba, która przyjechała do Polski raz i dokonała tu zakupów, nie odzyska VAT w tym trybie – mówi Tomasz Michalik.

Podobnego zdania jest Tomasz Grunwald, partner w KPMG Doradztwo Podatkowe.

– Zwrot bezgotówkowy, czyli w formie czeku bankowego lub przekazu elektronicznego, byłby nie tylko zgodny z duchem czasu, ale przede wszystkim ułatwiłby odzyskanie VAT podróżnym w ich własnej walucie, także w sytuacji, gdy zrobili w Polsce zakupy, ale nie zamierzają w ciągu kilku miesięcy wracać do tego samego sklepu, by tam fizycznie odebrać podatek – mówi Tomasz Grunwald.


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

 • 1: aaa z IP: 145.237.72.* (2009-05-13 07:53)

  Przyjmując tak sama zasadę dla eksporterów, nasze kochane Państwo powinno żądać zabezpieczeń od wszystkich eksporterów - i to tym bardziej bo przecież wystawiają faktury z 0 VAT-em.
  W przypadku Tax-free VAT przecież jest pobrany i czeka na rozliczenie u sprzedawcy, więc po co zabezpieczenie??? Może wszyscy sprzedawcy powinni składać zabezpieczenie do czasu złożenia deklaracji VAT.
  Polskie piekiełko i tyle.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie