statystyki

Fiskus rezygnuje z PIT za wymianę okien

02.04.2009, 03:00; Aktualizacja: 07.04.2009, 16:14

Minister finansów wydał nową interpretację w sprawie opodatkowania zwrotów za wymianę okien. Otrzymane zwroty ze spółdzielni nie podlegają opodatkowaniu jako inne źródła przychodów. Dzięki takiej zmianie podatnicy nie będą musieli płacić PIT, a spółdzielnie wystawiać PIT-8C o zwrotach.

Reklama


Reklama


ANALIZA

Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Takie stanowisko przedstawił minister finansów w najnowszej interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/KDJ/ 09/209, podkreślając w niej, że zmienia swoją dotychczasową interpretację w tym zakresie, która nakazywała opodatkowywać opisany zwrot ze spółdzielni. Gazeta Prawna 20 marca 2009 r. w materiale Wymiana okien: zwrot kosztów w PIT postulowała do ministra o wydanie właśnie takiej interpretacji.

To rewolucja w rozliczeniach podatkowych zwrotów za wymianę stolarki okiennej. Zmiana powinna ucieszyć zarówno podatników, jak i spółdzielnie mieszkaniowe. Ci pierwsi od zwróconych pieniędzy nie zapłacą PIT, a spółdzielnie nie będą musiały wystawiać podatnikom informacji PIT-8C o wypłaconych kwotach.

Stanowisko MF popierają również niezależni eksperci, którzy na łamach GP podkreślali, że opodatkowywanie zwrotów ze spółdzielni jest absurdalne.

Stanowisko sądów

Minister finansów w wydanej interpretacji stwierdza, że konsekwencje podatkowe wynikające z faktu otrzymania od spółdzielni mieszkaniowej zwrotu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej przez osoby posiadające spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych wielokrotnie były przedmiotem rozstrzygnięć przed sądami administracyjnymi. Obecnie można zaobserwować ugruntowaną linię orzecznictwa w tym zakresie. Stanowisko zajmowane przez sądy w tych sprawach odbiega jednak od prezentowanego dotychczas przez Ministerstwo Finansów.

Jak podkreśla Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand, według dotychczasowej opinii MF zwrot wydatków stanowił dla lokatorów tzw. przychód z innych źródeł (bez względu na to, czy ma on formę pieniężną, czy spółdzielnia zaliczyła go na poczet czynszu). Oznacza to, że w ocenie MF lokatorzy otrzymujący zwrot wydatków ze spółdzielni musieli zapłacić od niego podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej.

Zdaniem sądów zwrot kosztów z tytułu wymiany okien otrzymany od spółdzielni mieszkaniowej nie powoduje po stronie podatników przysporzenia majątkowego i z tego względu nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródeł. Nie podlega zatem opodatkowaniu. Natomiast zgodnie z poglądem wyrażanym wielokrotnie przez MF, otrzymany od spółdzielni zwrot wydatków stanowi dla podatnika przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymano refundację.

Z kolei podatnicy, którzy uprzednio dokonali odliczenia poniesionych wydatków na wymianę okien w ramach ulgi na remont i modernizację, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków, mają prawo wyboru sposobu uwzględnienia zwrotu w zeznaniu podatkowym. Rozliczenia tej kwoty w zeznaniu podatnik może dokonać przez jej uwzględnienie w przychodach albo doliczenie do podatku w kwocie faktycznie odliczonej w latach ubiegłych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • Elka(2009-04-02 08:48) Odpowiedz 00

    to tak jak z mieszkaniami , ci którzy wykupili za duże pieniądze nie mają z tego nic,a poztalimogli wykupićza 1 zl.

  • Johann(2009-04-02 09:05) Odpowiedz 00

    Poza tym to wielki wstyd, że w Polsce nadal rządzą interpretacje a nie konkretne przepisy i to z powodu niechlujnie ustanawianego prawa. Ryba psuje się od głowy!

  • ela(2009-04-02 13:06) Odpowiedz 00

    Na podstawie jakiego aktu prawnego spółdzielnie mieszkaniowe zwracają koszty wymiany okien w lokalach spółdzielczych lokatorskich. Jeśli ktoś wie, bardzo proszę o informację. Wiem, że powinno być to w statucie. Ale w jednej spółdzielni jest w innej nie ma. A prawo spółdzielcze jest jedno. Jedne spółdzielnie zwracają inne nie.

  • xxxy(2009-04-07 10:54) Odpowiedz 00

    ***** jeden

  • ed(2009-04-02 07:52) Odpowiedz 00

    ot to ci polska nieprzewidywalna jak macocha nie wiadomo kiedy uderzy bez powodu
    jedni muszą bo za wczesnie wymienili inni nie bo niechciało im się to teraz nagroda
    nie da sie uczciwie żyć w tym kraju który jest macochą dla niektórych własnych dzieci

  • Johann(2009-04-02 09:02) Odpowiedz 00

    jaka rewolucja?! po prostu w końcu urzędnik dotarł do rozumu, bojac się Brukseli czy Trybunału. Gdyby nie UE, głupota byłaby w Polsce w wielu sprawach wieczysta! Ile jeszcze trzeba bedzie czekac na rozum w sprawie odliczeń VAT za auto w firmie? Gdzie jeszcze na świecie montując kratkę w aucie osobowym przerabia się je na "ciężarowe" tylko po to by można było VAT odliczać? Madagaskar, Rep. Kongo czy Wyspy Pernambucco?

  • Solo(2009-04-02 09:11) Odpowiedz 00

    Czy Polacy zawsze muszą narzekać? Narzekacie jak się poprawiło, ze było źle jak w pewnym dowcipie żydowskim:

    W pociągu jedzie dwóch Żydów. Jeden strasznie narzeka:
    -Oj jak mi się chce pić. Oj jak mi sie chce pić!
    Drugi ignoruje to ale pierwszy wciąż narzeka i narzeka więc drugi nie wytrzymał po godzinie, poszedł do baru, kupił butelke wody mineralnej i dał spragnionemu. ten wypił i mówi:
    - Oj jak mi sie chciało pić, oj jak mi sie chciało pić!

  • niedajsieus(2009-04-02 08:31) Odpowiedz 00

    Do ed.
    Składasz korektę zeznania podatkowego za rok, w którym wykazałeś otrzymaną kwotę od spółdzielni - wykazujesz dochód pomniejszony o kwotę otrzymaną od spółdzielni, czego skutkiem będzie mniejsza kwota podatku za ten rok. Dołanczasz do niego wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych, krótko uzasadniając go zmianą interpretacji przez MF i wyrokami WSA. Urząd skarbowy winien taki wniosek rozpatrzeć w terminie trzech miesięcy i w tym terminie zwrócić nadpłacony podatek.
    Powyższe mozliwe jest w stosunku do zeznań podatkowych za rok 2003 i późniejszych.

  • 8(2009-04-03 08:19) Odpowiedz 00

    Praca naukowa K. Modzelewskiego pod tytułem Ordynacja podatkowa ze zm zaserwowała podatnikom:
    1)Kupujesz usługę z wymianą okien z własnych już środków opodatkowanych,
    2)płacisz podatki VAT za usługę i za okna,
    3)dostajesz zwrot pieniędzy już opodatkowanych i płacisz podatek za pieniądze opodatkowane.
    Bardzo proste, kretynizm wrodzony brak logiki lub nauka ekonomi na katedrze socjalizmu, gdzie podatnik jest do dostarczania środków na cele ekonomi idiotów !!!

  • wjw(2009-04-04 17:07) Odpowiedz 00

    Przewidziałem to już w 2000 roku i nie opodatkowałem zwrotu za wymianę okien. Bez łaski. Powinni opodatkowć kretynizm urzędników z MF.
    Byłyby zapewne spore wpływy do budżetu.

  • kowal1102@o2.pl(2009-04-06 01:13) Odpowiedz 00

    do eli: niestety, statut + orz. SN III CSK 412/06 z 12.IV.2007r.(z sędzią prof. Pietrzykowskim). W orz: że fundusz remontowy jest prywatną własnością spółdzielni. W konsekwencji -Ustawodawca (czy SN?) okrada właścicieli wyodrębnionych lokali których nieruchomością wspólną przynalażną do tych lokali zarządza spółdzielnia. Spnia pobiera od właścicieli pieniądze na f.r.,(ustawa) ale nie musi sie z nich rozliczać (SN) natomiast może remontować swoje, spółdzielcze lokale jak np wymieniać okna w mieszkaniach spółdzielczych.