statystyki

Poradnia podatkowa z 8 października 2018: Kiedy można odliczyć VAT z wystawionej przez hotel faktury

autor: Marcin Szymankiewicz, Tomasz Krywan08.10.2018, 10:14; Aktualizacja: 08.10.2018, 12:15
VAT

W jakim państwie powinien rozliczać podatek od przychodu z wynajmu apartamentu?źródło: ShutterStock

Jak rozliczyć wynajem apartamentu za granicą

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być rolnikiem ryczałtowym

Kiedy można odliczyć VAT z wystawionej przez hotel faktury

W jakiej wysokości należy pobrać podatek z tytułu wypłat dokonywanych sędziom sportowym

Osoba fizyczna (czynny podatnik VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali. Podatnik ten kupił apartament w Hiszpanii, który wynajął hiszpańskiej firmie do podnajmu turystom. Jakie obowiązki w zakresie VAT ciążą na podatniku? Czy musi rozliczać się jako podatnik VAT UE i składać informacje podsumowujące VAT-UE? W jakim państwie powinien rozliczać podatek od przychodu z wynajmu tego apartamentu?

Obowiązek rejestracji VAT UE ciąży m.in. na podatnikach świadczących usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Wskazany przepis nakłada zaś obowiązek składania informacji podsumowujących o usługach, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 proc., dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że miejsce świadczenia usług wynajmu nieruchomości ustala się na podstawie art. 28e ustawy o VAT. Nie są to zatem usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT. W konsekwencji z tytułu świadczenia wskazanych usług wynajmu apartamentu w Hiszpanii podatnik nie musi rejestrować się jako podatnik VAT UE, jak również nie ma obowiązku składania informacji podsumowujących VAT-UE.

Jednocześnie na podstawie wskazanego art. 28e ustawy o VAT miejsce świadczenia usług wynajmu wskazanego mieszkania znajduje się w Hiszpanii. W konsekwencji świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (lecz w Hiszpanii na zasadach określonych hiszpańskimi przepisami, przy czym najprawdopodobniej podatnikiem z tytułu świadczenia tych usług będzie hiszpańska firma, której apartament został wynajęty). Mimo to świadczenie tych usług podatnik powinien:

1) dokumentować polskimi fakturami bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku (zob. art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT) oraz wyrazami „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT),

2) wykazywać w poz. 11 deklaracji VAT-7/VAT-7K (chyba że zarejestruje się w Hiszpanii jako podatnik VAT; wówczas nie będzie to konieczne).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane