statystyki

Jak zlecić przeprowadzenie spisu podmiotowi zewnętrznemu

autor: Magdalena Sobczak08.10.2018, 11:40; Aktualizacja: 08.10.2018, 11:52
Umowa może być ograniczona wyłącznie do czynności spisowych wraz z udokumentowaniem wyników spisu

Umowa może być ograniczona wyłącznie do czynności spisowych wraz z udokumentowaniem wyników spisuźródło: ShutterStock

Nasza jednostka nie może sobie pozwolić na czasowe oddelegowanie pracowników do sporządzenia spisu z natury zapasów. Dlatego chcemy wynająć inną firmę. Czy wtedy ona ponosi odpowiedzialność za ten spis, czy nadal kierownik?

Przeprowadzanie inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury przez podmiot zewnętrzny (outsourcing) jest oczywiście dopuszczalne. Jednak kierownik jednostki nie może skutecznie przekazać odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury. Ta forma inwentaryzacji wymaga bowiem podjęcia stosownych decyzji, do których upoważniony jest wyłącznie kierownik, m.in. powołania komisji, ustalenia daty spisu, wyznaczenia osób przeprowadzających spis, przygotowania terenu objętego spisem, zapewnienia obecności przy spisie osób odpowiedzialnych za poszczególne składniki aktywów. Odpowiedzialność za inwentaryzację drogą spisu jest doprecyzowana w art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości. Ponadto, jak wskazuje stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji, jednostka zlecająca ma nadzorować przebieg spisu, aby się upewnić co do rzetelności wyników, oraz dokonać odbioru wyników spisu.

Najpierw jednak trzeba podpisać umowę o przeprowadzenie inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury. Powinna ona określać co najmniej wymagania co do jej zakresu, przedmiotu, daty spisu, daty rozpoczęcia i zakończenia czynności spisowych, sposobu prezentacji wyników spisu (rodzaje dokumentów). Zakres tej umowy może obejmować cały zakres inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury, w tym: przygotowanie jednostki do spisu (np. wskazanie sposobu uporządkowania zapasów, przygotowanie części dokumentacji lub jej wzorów, wydzielenie i oznaczenie pól spisowych), przeprowadzenie czynności spisowych i ustalenie różnic inwentaryzacyjnych. Umowa może też być ograniczona wyłącznie do czynności spisowych wraz z udokumentowaniem wyników spisu.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane