statystyki

Jak ująć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych

autor: Elżbieta Gaździk24.09.2018, 12:35; Aktualizacja: 24.09.2018, 12:54
finanse, księgowość

Kwota bazowa dla potrzeb ustalenia odpisu w 2018 r. obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. i jest to 2618,10 złźródło: ShutterStock

Jesteśmy nowo utworzoną placówką oświatową działającą w formie jednostki budżetowej. Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jesteśmy zobowiązani do utworzenia odpisu z tego tytułu. W jaki sposób należy dokonać tego odpisu? Kiedy środki z tytułu odpisu należy przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy?

Sposób ustalenia odpisu na fundusz socjalny określa art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS). Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Sposób obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych został określony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. W jego par. 1 określono, że podstawę naliczania odpisu na fundusz stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). W związku z tym jednostka na początku każdego roku ustala planowaną na dany rok przeciętną liczbę zatrudnionych, którą w końcu roku koryguje do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie w danym roku.

Z uwagi na to, że w rozporządzeniu nie określono szczegółowego sposobu obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych, a inne przepisy również nie regulują tego zagadnienia, w praktyce najczęściej stosuje się jedną z trzech wybranych metod statystycznych, zawartych w objaśnieniach do sprawozdań statystycznych (Z-03 lub Z-06), tj.:

  • metodę średniej arytmetycznej, którą stosuje się w przypadku dużej płynności kadr; polega ona na zsumowaniu dziennych stanów zatrudnienia w danym miesiącu i podzieleniu tej sumy przez liczbę dni miesiąca;
  • metodę uproszczoną, którą stosuje się w przypadku stabilnej sytuacji kadrowej; polega ona na zsumowaniu dziennych stanów zatrudnienia w pierwszym i ostatnim dniu danego miesiąca i podzieleniu otrzymanego wyniku przez liczbę 2;
  • metodę średniej chronologicznej, którą stosuje się w przypadku niewielkiego wahania w stanie zatrudnienia; polega ona na zsumowaniu połowy stanu zatrudnienia w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca i pełnego stanu zatrudnienia w 15. dniu miesiąca, a następnie podzieleniu otrzymanej wielkości przez liczbę 2.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane