statystyki

Współwłaściciele odpowiadają solidarnie

autor: Magdalena Majkowska12.02.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Dłużnik podatkowy, który zapłacił cały podatek od nieruchomości, może dochodzić od współwłaścicieli nieruchomości zwrotu tego świadczenia.

reklamareklama


INTERPELACJA

Współwłaściciele nieruchomości ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę podatku od nieruchomości. W przypadku gdy jeden z nich zalega z opłatami, organ podatkowy może dochodzić zapłaty podatku od pozostałych współwłaścicieli łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani do czasu zupełnego zaspokojenia wierzyciela. Jak wskazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 7061) zasady solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli za podatek od nieruchomości nie mogą ulec zmianie. Wspólne prawo własności nie podlega podziałowi, w szczególności żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje odrębne i wyłączne prawo do wydzielonej fizycznie części nieruchomości.

Dobór współwłaścicieli jest decyzją i ryzykiem podatnika. Warto jednak pamiętać, że jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, może żądać zwrotu od współdłużników (co do zasady w częściach równych). Zatem dłużnik podatkowy, który spełnił całe świadczenie, może dochodzić od współdłużników jego zwrotu.

Resort pokreślił, że zgodnie z kodeksem cywilnym każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej. Wyjątek dotyczy przypadków, gdy podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Regulacja ta daje podatnikowi możliwość wyboru zniesienia współwłasności jako sposobu definitywnego rozwiązania problemu z wyegzekwowaniem należnych mu praw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 2

 • 1: zg_flak@op.pl z IP: 79.163.192.* (2009-03-08 16:25)

  Jeżeli moja współwłasność nieruchomości w akcie notarialnym jest określona w % to czy jest podstawa do wystawienia nakazu płatniczego każdemu współwłaścicielowi na jego część?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • 2: Współwłaściciele odpowiadają solidarnie z IP: 84.234.1.* (2009-02-12 06:48)

  Czy powyższy tytuł dotyczy także udziałowców ,czyli współwłaścicieli hali targów katowickich gdzie doszło do tragedii zawalenia. Ponoć współwłaścicielem hali jest miasto...i nie ma ochoty wypłacać odszkodowań.
  Co za zgniłe Państwo!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama