statystyki

Współwłaściciele odpowiadają solidarnie

autor: Magdalena Majkowska12.02.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Dłużnik podatkowy, który zapłacił cały podatek od nieruchomości, może dochodzić od współwłaścicieli nieruchomości zwrotu tego świadczenia.

reklamareklama


INTERPELACJA

Współwłaściciele nieruchomości ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę podatku od nieruchomości. W przypadku gdy jeden z nich zalega z opłatami, organ podatkowy może dochodzić zapłaty podatku od pozostałych współwłaścicieli łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani do czasu zupełnego zaspokojenia wierzyciela. Jak wskazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 7061) zasady solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli za podatek od nieruchomości nie mogą ulec zmianie. Wspólne prawo własności nie podlega podziałowi, w szczególności żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje odrębne i wyłączne prawo do wydzielonej fizycznie części nieruchomości.

Dobór współwłaścicieli jest decyzją i ryzykiem podatnika. Warto jednak pamiętać, że jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, może żądać zwrotu od współdłużników (co do zasady w częściach równych). Zatem dłużnik podatkowy, który spełnił całe świadczenie, może dochodzić od współdłużników jego zwrotu.

Resort pokreślił, że zgodnie z kodeksem cywilnym każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej. Wyjątek dotyczy przypadków, gdy podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Regulacja ta daje podatnikowi możliwość wyboru zniesienia współwłasności jako sposobu definitywnego rozwiązania problemu z wyegzekwowaniem należnych mu praw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 2

 • 1: Współwłaściciele odpowiadają solidarnie z IP: 84.234.1.* (2009-02-12 06:48)

  Czy powyższy tytuł dotyczy także udziałowców ,czyli współwłaścicieli hali targów katowickich gdzie doszło do tragedii zawalenia. Ponoć współwłaścicielem hali jest miasto...i nie ma ochoty wypłacać odszkodowań.
  Co za zgniłe Państwo!

 • 2: zg_flak@op.pl z IP: 79.163.192.* (2009-03-08 16:25)

  Jeżeli moja współwłasność nieruchomości w akcie notarialnym jest określona w % to czy jest podstawa do wystawienia nakazu płatniczego każdemu współwłaścicielowi na jego część?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama