statystyki

Wygaszeni celnicy, czyli ofiary reformy KAS. Ustawa założyła pętlę na szyję celnikom i ich szefom

autor: Dariusz Koźlenko17.11.2017, 07:11; Aktualizacja: 17.11.2017, 07:21
pikieta celników w Warszawie

pikieta celników w Warszawieźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Franciszek Mazur Agencja Gazeta

Celnicy, którzy w wyniku reformy Krajowej Administracji Skarbowej stracili mundur, idą do sądu. Zapadły już pierwsze korzystne dla nich wyroki. A za chwilę na wokandę trafią kolejne skargi i odwołania.

Reklama


Marek, celnik. Dwadzieścia cztery lata służby, w tym 22 lata na granicy. Pracował na każdym przejściu w województwie podkarpackim. Ostatnie sześć lat w wydziale zwalczania przestępczości. Specjalista od prześwietlania. Ma uprawnienia na obsługę wszystkich urządzeń rentgenowskich, w tym mobilnych, co oznacza, że może poruszać się ważącą 27 ton ciężarówką wyposażoną we wszystkie niezbędne urządzenia do wykrywania podwójnych podłóg, ścian i pochowanych w nich towarów. Żeby to robić, trzeba mieć pozwolenie od prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i odnawiać je co pięć lat. Specjalistów takich jak Marek jest w Polsce niewielu.

Podstawowe szkolenie takiego celnika kosztuje ponad 20 tys. zł. Pełne, czyli takie, jakie przeszedł Marek, liczyć trzeba w setkach tysięcy. Ale inwestycja się opłaca. Doświadczony celnik z rentgenem to postrach dla przemytników.

Marek przestał ich straszyć 31 sierpnia 2017 r. Tego dnia, jak to elegancko ujmuje ustawa, uległ wygaszeniu jego stosunek służbowy. Marek jako celnik przeszedł do historii. Tego samego dnia wygaszeniu uległy stosunki służbowe 60 celników z Przemyśla. W całej Polsce, razem z pracownikami skarbowymi, wygaszono ponad 2,5 tys. osób. Wszystko w związku z reformą Krajowej Administracji Skarbowej, która weszła w życie 1 marca tego roku.

Bycie „czarnym” to za mało

Reforma polegała na połączeniu w jeden organizm trzech dotąd odrębnych tworów: urzędów skarbowych, celnych i kontroli skarbowej. Wiązały się z tym kadrowe zawirowania. Zgodnie z ustawą każdy funkcjonariusz i każdy cywilny pracownik tych urzędów miał dostać do 31 maja 2017 r. propozycję służby lub pracy. Jedyną tak zwaną ustawową przesłanką do nieprzedstawienia propozycji pracy lub służby była współpraca ze służbami PRL. Potem doszła jeszcze przesłanka pozaustawowa, pozwalająca nie przedstawiać propozycji tym, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Minister Marian Banaś, który stanął na czele KAS, zapewniał, że pozostali nie mają się o co martwić, więc Andrzej, celnik, kolega Marka, się nie martwił. Wiedział, ile jest wart: na granicy od ponad 10 lat, wyższe wykształcenie, nienaganny przebieg służby, od początku w granicznych placówkach Izby Celnej w Przemyślu. Na przejściach pieszych, drogowych i kolejowych. Do tego dodatkowe szkolenia i uprawnienia: na obsługę urządzeń RTG, pojazdy służbowe, środki przymusu bezpośredniego. Specjalista od walki wręcz i bronią palną.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • Jowisz(2017-11-17 12:42) Zgłoś naruszenie 6811

    To co Minister Banaś zrobił ze Służbą Celną jest karygodne i nadaje się jedynie na Komisję śledczą . Władza głucha i niema a granice stoją otworem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Magda(2017-11-17 13:33) Zgłoś naruszenie 566

    Nie tylko celników potraktowali jak niepotrzene śmieci. Innych fachowców również. Myślę że tak naprawdę to załatwili się sami, szybko się o tym przekonali. Wystarczy sprawdzić na stronie www. każdej IAS ilu pracowników poszukują. Niestety głupota nie ma granic. Zwalniali pracowników tylko dlatego, bo osiągnęli wiek emerytralny, nie mając nikogo na zastępstwo. Liczyli na nowy nabór? Przy dzisiejszym rynku pracy jaki fachowiec z doświadczeniem, z uprawnieniami przyjdzie do pracy za 4000 zł brytto, zresztą nie każdemu tak dużą kwotę (z przekąsem) zaproponują Zwolnionych fachowców chętnie przyjmą spowrotem ale już za 2900 brutto. Bo ustawa o służbie cywilnej - niby ich ogranicza. Nie mają wstydu aby tak poniżać i wykorzystywać. Wykonawcy robót budowlanych bierzcie roboty ogłaszane na remonty w KAS. Nie musicie bać się trudnych i dokładnych odbiorów , tam tego nie ma kto robić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • toni(2017-11-17 13:38) Zgłoś naruszenie 487

    To zemsta Banasia na celnikach, bo w 2008 stracił on przez nich stanowisko nie radząc sobie z ówczesnymi zawirowaniami w tej słuzbie

    Odpowiedz
  • Mizia(2017-11-17 13:43) Zgłoś naruszenie 346

    Wykastrowali siebie, choć nie są tego świadomi... jeszcze, eunuchy.

    Odpowiedz
  • RB(2017-11-17 23:05) Zgłoś naruszenie 234

    Jeśli tak postępują z funkcjonariuszami to co dopiero z podatnikami?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Prawdziwy celnik (2017-11-18 14:26) Zgłoś naruszenie 202

    Wygaszono przede wszystkim tych, którzy zorganizowali protest w czerwcu ubiegłego roku. Były regiony, gdzie nastąpił całkowity paraliż w sferze obrotu gospodarczego. Swego rodzaju ciekawostka to także ministerialne ambicje przewodniczącego jednego z działających w SC związków zawodowych.

    Odpowiedz
  • wnuczek (2017-11-18 09:24) Zgłoś naruszenie 192

    Mój dziadek powiadał cyt"Nigdy nie służ wdały wiernie, bo ona na odchodne ci piernie."Jak widać przepowiednie mojego dziadka się sprawdzają.Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tylko głupi się angażuje....(2017-11-18 18:46) Zgłoś naruszenie 175

    Miałem Kolegę zaangażowanego Celnika...Żal patrzeć na Wydymanego Funkcjonariusza. Ale tak to jest że Państwo jest państwem Polityków i robiło i robi co chce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • przedsiebiorca(2017-11-17 23:02) Zgłoś naruszenie 1623

    to za krzywdy ktore wyrzadzili przedsiebiorca nie zal mi ich teraz droga wolna otworzyc firmy i zobaczyc czym to pachnie dzieki Panie Banas

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • timi(2017-11-18 22:44) Zgłoś naruszenie 158

    Zwolnienia i ucywilnienia zostały przeprowadzone niezgodnie z prawem - patrz Konstytucją RP. Coraz więcej byłych funkcjonariuszy zgłasza się do prawników i skarży w sądach - wygrywają!!! Linia orzecznicza jest druzgocąca dla KAS (patrz: celnicy.pl)!! Czy oto Wam "dobra zmiano" chodziło?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niecelnik(2017-11-17 16:16) Zgłoś naruszenie 1456

    Nie ma ich co żalować,.celnicy też święci nie są i wielu ludziom krwi napsuli. Niech zobacza jak wygląda wolny rynek. Czemu tylko zwykły obywatel (niemundurowy) musi się gimnastykowac, niech państwo celnicy zobaczą jak jest w gospodarce wolnorynkowej. A te ich szkolenia i certyfikaty to se mogą wsadzić w d.... Ja podobnych szkoleń odbyłem wiele (kilkadziesiąt) i też mogę się nimi podetrzeć.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Skorpion(2017-11-18 15:40) Zgłoś naruszenie 135

    Co niektórzy Przedsiębiorcy przekonają się, co teraz Banaś im przygotował. I nie jest to wina celników, ale tej dobrej zmiany.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krab(2017-11-17 22:46) Zgłoś naruszenie 105

    Jeżeli komitet polityczny Morawieckiego coś robi, to najwyższy czas żeby Szefa obudzić i dopuścić do ludzi ze skarbówki, a nie robić mu wodę z mózgu i czołobitne lizusów pokazówki, szczególnie tych umundurowanych. To krótki film o zdychaniu. Nie Kieślowskiego, niestety.

    Odpowiedz
  • przemytnik(2017-11-19 16:36) Zgłoś naruszenie 97

    to komu teraz dawać w łapę , do cholery ?!

    Odpowiedz
  • Omamino ich Emką na zasadach Policyjnych(2017-11-17 21:03) Zgłoś naruszenie 916

    Czyli z zaliczeniem 15 lat służby..... więc siedzieli cicho. Aż tu srut....wyciągnięto stołek i pętla się zacisnęła...Mimo, że już widzieli się oczyma wyobraźni na Emeryturce

    Odpowiedz
  • fred(2017-11-21 10:53) Zgłoś naruszenie 93

    Ten cały Bananaś to chory człowiek, z nienawiści do tych co mu podlegają, nie ma tak w żadnym cywilizowanym kraju. Przyjdzie czas, że wreszcie ktoś po wygranych w sadach jego pociągnie do odpowiedzialności i o odszkodowanie.

    Odpowiedz
  • @f(2017-11-18 01:25) Zgłoś naruszenie 725

    Kogo tu żałować ??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hehe(2017-11-22 20:26) Zgłoś naruszenie 00