Ministerstwo Finansów chce objąć saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe akcyzą. Jej stawka w 2025 r. wyniesie 100 zł za kg, w 2026 r. 200 zł za kg, a docelowa w 2027 r. - 300 zł za każdy kilogram.

Tak wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.Chodzi tu o projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (UD53),którzy rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r.

Celem jest opodatkowanie akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych. Tym samym Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system opodatkowania.

- Od kilku lat, w Polsce i na świecie, kształtuje się rynek beztytoniowych wyrobów nikotynowych, które mogą być używane do wchłaniania nikotyny przez organizm ludzki oraz wyrobów, w których tytoń jest zastępowany innym surowcem, najczęściej roślinnym np. herbatą, konopiami siewnymi, czerwonokrzewem (rooibos) itp. Biorąc pod uwagę charakter tych wyrobów oraz ich substytucyjność w stosunku do szeroko rozumianych wyrobów tytoniowych nieuniknione stało się objęcie tych wyrobów podatkiem akcyzowym. – czytamy w informacji.

Docelowa stawka akcyzy ma wejść w życie w 2027 r.i wyniesie 300 zł za każdy kilogram produktu. W okresie przejściowym ma być niższa - w 2025 r. wyniesie 100 zł za kg,a w 2026 r. 200 zł za kg.