statystyki

Byli celnicy niezadowoleni z nowych ofert zatrudnienia

autor: Agnieszka Pokojska25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:55
Do końca maja urzędnicy i funkcjonariusze powinni otrzymać propozycję pracy w Krajowej Administracji Skarbowej. Ci, którzy jej nie dostaną lub jej nie przyjmą, z końcem sierpnia rozstaną się ze skarbówką.

Do końca maja urzędnicy i funkcjonariusze powinni otrzymać propozycję pracy w Krajowej Administracji Skarbowej. Ci, którzy jej nie dostaną lub jej nie przyjmą, z końcem sierpnia rozstaną się ze skarbówką.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenia proponowane w związku z pierwszym etapem reformy KAS nie będą po 1 września obniżane z powodu wartościowania stanowisk pracy – zapewnia IAS w Krakowie.

Do końca maja urzędnicy i funkcjonariusze powinni otrzymać propozycję pracy w Krajowej Administracji Skarbowej. Ci, którzy jej nie dostaną lub jej nie przyjmą, z końcem sierpnia rozstaną się ze skarbówką.

Od początku z pomysłu utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej niezadowoleni byli funkcjonariusze i urzędnicy celni. Reforma oznaczała bowiem likwidację urzędów i izb celnych. Ich zadania zostały przejęte przez urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe i izby administracji skarbowej.

Rozczarowanie celników wzrosło po pierwszych tygodniach funkcjonowania KAS. Wkrótce po wdrożeniu reformy Związek Zawodowy Celnicy.pl przesłał wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu raport na temat zaobserwowanych nieprawidłowości. Wiele negatywnych głosów pada też na forach oraz w bezpośrednich rozmowach z redakcją DGP. Słychać opinie, że w administracji panuje chaos i niepewność.

Urzędnicy twierdzą, że nie otrzymują propozycji adekwatnych do ich doświadczenia, a przełożeni nie chcą z nimi rozmawiać o ich przyszłości. Obawiają się też o swoje wynagrodzenie. Wielu z nich, po latach pracy w urzędach celnych, wypracowało znacznie wyższe wynagrodzenie niż to, na jakie mogą liczyć pracownicy urzędów skarbowych. Obawiają się o swoją pensję, nawet jeśli dostają teraz propozycję podwyżki. Nie mają bowiem pewności, co stanie się po 1 września, gdy zakończy się obecny okres proponowania nowych warunków pracy. Są obawy, że wówczas zacznie się wartościowanie stanowisk i równanie wynagrodzeń oraz ścinanie „kominów płacowych”.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • NIE DLA BIERNOŚĆI(2017-05-25 14:45) Zgłoś naruszenie 191

  Gdyby udało sie połączyć wszystkich pracowników obecnego KAS-u w JEDEN związek zawodowy to stanowilibyśmy GIGANTYCZNĄ SIŁĘ 60 tys ludzi plus ich rodziny. To byłby PRAWDZIWY KOSZMAR DLA RZĄDZĄCYCH bo jeśli byśmy wyszli na ulice KAŻDA WŁADZA musiałaby się ugiąć i zrealizować wszystkie nasze żądania. Tego boją się rządzący połączenia sił dlatego cieszą się jak ich podwładni się dzielą i wykłócają.Gdybyśmy rok temu połączyli siły przeciwko KAS-owi i wszyscy stanęli razem NIE BYŁOBY KAS-u NIE BYŁOBY ZWOLNIEŃ a mogliby wywalczyć DUŻE PODWYŻKI . Żyjemy w kraju w którym o podwyżki, przywileje czy zwyczajne o NORMALNE TRAKTOWANIE trzeba walczyć a nie biernie czekać na łaske z niebios

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Timi(2017-05-25 20:49) Zgłoś naruszenie 140

  Niestety przedstawiciele PIS okłamali skarbowców, celników i wiele grup. Jedno trzeba im przyznać - idą przez nasz kraj jak walec - ja na kłamców już nie będę głosował - będę chodził na wybory, ale ufam już tylko sobie. Pozdrawiam wszystkich oszukanych przez polityków

  Odpowiedz
 • KAS-owiec(2017-05-25 12:54) Zgłoś naruszenie 1410

  A co mają powiedzieć pracownicy skarbówki , którzy zmuszani są do odejścia na emeryturę ,osoby na urlopach wychowawczych , "niewygodni" ,którym nie zaproponowano nowej oferty - brak odpraw , bo stosunek pracy wygasa. Co mają powiedzieć ci , którzy przepracowali wile lat w skarbowości bez podwyżki , bez zwolnień i w nagrodę zamiast awansu funduje im się degradację stanowiskową tworząc nowe fikcyjne stanowiska i siatkę mnożników wg własnego widzimisię , w każdym US inną bez żadnej logiki i wytłumaczalnych kryteriów . A poza tym płace celników są nieporównywalnie wyższe od pracowników skarbówki . Może tym by się ktoś zainteresował.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • XYZ(2017-05-25 15:38) Zgłoś naruszenie 107

  Taki celnik robiąc dokładnie to samo co urzędnik skarbowy z z około 10 letnim stażem pracy (pracujący w orzecznictwie) zarabiał i zarabiać będzie około 3.400,00 zł na rękę (przy wskaźniku 2,2), urzędas skarbowy 2,500,00 zł na rękę. Wiadomo, zatem, że celnicy się boją...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dok(2017-05-25 11:00) Zgłoś naruszenie 71

  Miało nie być obniżek wynagrodzenia i w niektórych KAS tak się dzieje że przelicza się wynagrodzenia celnika na inne składniki (adekwatne dla pracownika cywilnego). Niestety są też KAS np, świętokrzyski gdzie dochodzi do obniżania wynagrodzenia przy przenoszeniu z celnika na cywila i nie mówimy tu o dodatkach np. funkcyjnych, który oczywiście nie należy się gdy nie jest się kierownikiem, naczelnikiem. Czy nie ma jednoznacznych wytycznych w tej sprawie? czy każdy dyrektor jest "panem" na swoim polu?

  Odpowiedz
 • refa(2017-05-25 14:32) Zgłoś naruszenie 32

  Nie po to robiło się kolejna reformę,żeby zabrać pieniądze tym co się dobrze uwłaszczyli.

  Odpowiedz
 • D...(2017-05-25 18:46) Zgłoś naruszenie 314

  Każdy knur, gdy go siłą odciągać od koryta, będzie przeraźliwie kwiczał i jazgotał. Ot, co... :-p

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • eks(2017-05-25 14:10) Zgłoś naruszenie 27

  Jako ekspert ;ub starszy ekspert z byłej już Służby Celnej możemy spać spokojnie. Ważne,że nie zabiorą nowym wartościowaniem. Ha.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane