statystyki

Celnicy niepotrzebnie martwią się o miejsca pracy i własną wygodę

autor: Agnieszka Pokojska25.09.2015, 07:16; Aktualizacja: 25.09.2015, 08:20
Jacek Kapica

Jacek Kapica wiceminister finansów, szef administracji podatkowejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- CRDP ze wszystkimi komponentami jeszcze nie funkcjonuje w każdym urzędzie – ale będzie od 1 stycznia. Jego elementy, przykładowo Centralny Rejestr Podatników, już są dostępne, tak jak np. jedna bramka e-deklaracji. Na uruchomienie w październiku czeka Portal podatkowy z kontem podatnika dla zalogowanych - informuje Jacek Kapica wiceminister finansów, szef administracji podatkowej.

Do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Ewy Kopacz i marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej trafiło pismo związku zawodowego Celnicy PL. Związkowcy twierdzą, że administracja podatkowa i służba celna nie są przygotowane do zmian, które wprowadzi od 1 stycznia 2016 r. ustawa o administracji podatkowej. Obawiają się m.in., że centralne systemy informatyczne zostaną wdrożone prowizorycznie i nie będą działać jak należy. W rezultacie praca organów skarbowych zostanie sparaliżowana. Czy ministerstwo bierze takie ryzyko pod uwagę?

Moim zdaniem tłem tego wystąpienia nie jest troska o systemy informatyczne administracji podatkowej, o ich jakość i prawidłowe wdrożenie, ale przede wszystkim troska o korporacyjną wygodę pracy celników. Celnicy ani do ministerstwa, ani na etapie prac w Sejmie nie zgłaszali uwag do projektu ustawy o administracji podatkowej. Uwagi podnoszone są dopiero teraz, kiedy uruchomiliśmy centra obsługi podatników, które świadczą również niektóre usługi w zakresie akcyzy. W efekcie pojawiła się niepewność, co będzie z celnikami, którzy do tej pory realizowali te zadania w oddziałach celnych. Rozumiem te obawy, ale są one bezpodstawne. My mamy pracę dla tych ludzi. Będą zajmować się głównie kontrolą w terenie, ograniczaniem szarej strefy.

To samo dotyczy jednego okienka dla rozliczeń celnych, które wprowadza system Zefir II. Mamy sygnały od przedsiębiorców, że bardzo pozytywnie odbierana jest zmiana, zgodnie z którą od 1 października należności celne i akcyzowe będą rozliczane przez jedno centrum (w Krakowie), a nie jak dotychczas przez 16 izb celnych. Ci pracownicy, którzy obecnie zajmują się tym w pozostałych 15 jednostkach, zostaną po prostu przesunięci zza biurek do innych zadań, głównie w terenie.

Zarzuty i obawy dotyczące systemów informatycznych nie biorą się jednak znikąd. W urzędach skarbowych Centralny Rejestr Danych Podatkowych (CRDP) wciąż nie działa.

Rzeczywiście, CRDP ze wszystkimi komponentami jeszcze nie funkcjonuje w każdym urzędzie – ale będzie od 1 stycznia. Jego elementy, przykładowo Centralny Rejestr Podatników, już są dostępne, tak jak np. jedna bramka e-deklaracji. Na uruchomienie w październiku czeka Portal podatkowy z kontem podatnika dla zalogowanych. Obecnie przechodzi fazę testów i wdrożenia pilotażowego w czterech urzędach skarbowych.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • celnik(2015-09-26 08:20) Zgłoś naruszenie 00

  Wiceminister Finansów a obecnie Generał Służby Celnej Jacek Kapica użył swojej władzy łamiąc jakiekolwiek standardy prawa awansował niczym sam pan Bóg grupę osób z tzw plecami na najwyższe stanowiska w SC,a zdegradował tysiące zwykłych funkcjonariuszy, którzy maja praktycznie do końca służby zamknięta ścieżkę awansu.

  W 2010 r pan Jacek Kapica wprowadził NOWATORSKIE rozwiązanie wartościowanie stanowisk pracy, pomysł z założenia teoretycznie słuszny, ale.. skutkiem tego było zdegradowanie tysięcy funkcjonariuszy z długoletnim stażem pracy,zablokowanie tysiącom młodych funkcjonariuszy jakiejkolwiek możliwości ścieżki awansu za dobrą służbę.

  W zamian za to awansowano i to całkiem bezkarnie niewielką grupę osób głównie dotyczyło to tzw góry stanowisk w Min Fin i Izbach Celnych niż w UC choć tutaj także dochodziło do bardzo wielu rażących nieprawidłowości (dotyczyło to osób o,których potocznie mówi się ,że posiadają mocne plecy) mających czasami np tylko 2-3 lata służby na najwyższe grupy uposażenia tzw eksperckie(dostali podwyżki. przykładowo z pensji początkującego aplikanta w SC to wtedy było ok 1600-1700 zł na rękę do pensji piszę tu o pensji netto tzw na rękę aż do w skrajnych wypadkach 5 tys- do 6 tys zł !!! I to z rocznym wyrównaniem.

  Te astronomiczne podwyżki dotyczyły tylko małej liczny osób zatrudnionych głównie na tak zwanym świeczniku i mających poparcie przełożonych ,wiem że trudno w coś tak niedorzecznego w ogóle uwierzyć,ale to NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA

  Całej reszcie funkcjonariuszy, bez tzw pleców ,którzy akurat pełnili służbę na Oddziałach Celnych,czy w Referacie SZNP możliwość awansu w stanowisku została praktycznie zablokowano do ZERA!!, Co prawda wprowadzono system tzw konkursów na wolne stanowisko, ale w większości dla wszystkich wtajemniczonych z góry wiadomo,że zostanie wybrana osoba mająca tzw PLECY.

  Odpowiedz
 • Celniczka ze współczuciem dla klientów(2015-10-28 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Zefir2. Tydzień po wdrożeniu dostaliśmy instrukcje do programu. Na szkoleniach pokazali jak kliknąć w ikonkę NOWY, żeby otworzyć nowy formularz... faktycznie nie wiedzieliśmy i tym wcześniej. Ale na pytanie o cały proces rejestracji i kolejność działań w systemie dostawaliśmy informacje, że o tym będzie później. A później to już system wdrożono.
  Pod koniec października przyszły do Oddziałów informacje i jakie uprawnienia mamy wnioskować, żeby swoje zadanie móc realizować. Bo po co pół roku wcześniej wyjaśnić nam, do czego są uprawnione role w zefirze2 o tajemniczych kodach np BO.WK.007. Obecnie jest taki BURDEL, że nie można doprosić się o NIEZBEDNE uprawnienia.
  Podatnik prosi o odsaldowanie zabezpieczenia a my w pliku, przez zaawansowaną wyszukiwarkę ctrf+f, sprawdzamy codziennie kilkaset stron wykazu, czy wpłata poprawnie wykonana jest dla nas widoczna czy nie.

  OSOZ2 i podwójne obciążenia zabezpieczeń to jakaś kpina. Numer zgłoszenia z czterocyfrowym rokiem /2015 to nie to samo co dwucyfrowe oznaczenie /15 i dla systemów są to dwa różne zgłoszenia wymagające blokowania salda na koncie firmy.

  Ręczne wypisywanie potwierdzeń zapłaty akcyzy dla klientów rzucających mięsem na głos na korytarzu - też nowość, bo wcześniej bez problemu to drukowaliśmy.

  Mandat niezapłacony, leży sobie w kasie oddziału, bo nikt nie wie do kogo i jak wysyłać wniosek egzekucyjny po "centralizacji" w Szczecinie.

  A zawieszanie się okienek do chyba gratis od autorów programu.

  Problemów ZEFIRA2 jest więcej, ale nie chce mi się pisać.

  Z pozostałymi systemami "ulepszającymi" jeszcze gorzej.

  Przed złożeniem wniosku o EORI trzeba ponoć walium łyknąć. A złość petentów jest największa z jaką spotkałam się dot ej pory

  Odpowiedz
 • lola(2015-09-27 11:29) Zgłoś naruszenie 01

  Same bzdury a wszyscy wiedzą jak jest naprawdę...pomysły samozwańczego generałka nie wypaliły i pogrążyły po części Platformersów...przedsiębiorcy już go dawno nie popierają to się nie powołuj na przedsiębiorców.

  Odpowiedz
 • bolik(2015-09-25 21:56) Zgłoś naruszenie 01

  Kapica niszczy naszą przedsiębiorczość, dał mi kare 24 tys. za dwa automaty jakie wstawiła zewnętrzna firma do mojego lokalu, miała wszystkie potrzebne wpisy, nip,regon, krs. Dostawałem fakture za wynajęcie miejsca, dał mi karę 8 osób na bruk, zniszczył mi firmę, zabrakło mi na zusy i wynagrodzenia, moi pracownicy mają rodziny, odpowiedzialność zbiorowa, jak nie można sobie poradzić z problemem to sie niszczy tych najmniejszych, zamiast zająć się spółką która wstawia takie automaty, zajęto się mną, a ja nawet nie wiedziałem jak w to się gra, nigdy więcej PO i Kapicy, Przestańcie nas niszczyć celnicy, zmieńcie szefa, to tylko krzywdzenie ludzi.

  Odpowiedz
 • Bert(2015-09-25 22:01) Zgłoś naruszenie 01

  Pan Kapica jest człowiekiem wielu talentów. W skarbowości wydał okólnik aby w postępowaniach podatkowych zamiast formalnych wezwań pisać uprzejme zaproszenia, obowiązkowo przedtem kontaktując się telefonicznie. Zainspirowały go wyniki badania na wybranych grupach podatników którzy zadeklarowali PIT ale go nie zapłacili i ponoć na których nieformalne przypomnienia wywarły większe wrażenie niż zwykłe wezwania.
  Pozostaje mieć nadzieję, że twórcza wena nie opuści naszego Słońca Świętokrzyskiej nawet gdyby niebawem przyszło mu imać się innych zajęć.

  Odpowiedz
 • tramwaj w oku szyna z boku(2015-09-25 14:24) Zgłoś naruszenie 01

  Pan Kaplica jest niezłym mitomanem! Oto info ZZ w SC! W tym kraju nie jest i nie będzie normalnie. Wywalono miliony złotych na niedziałające systemy! Brawo!!!

  Podczas spotkania przewodnicząca Zrzeszenia ZZSC RP wskazała na szereg nieprawidłowości generowanych przez system ZEFIR 2 , który jest podstawą realizacji procesu centralizacji zadań z zakresu finansowo - księgowego (rozliczeń ceł i podatków oraz wierzyciela). Wykazano ,że pomimo zgłaszania problemów podczas spotkań z Kierownictwem MF w miesiącu marcu i lipcu br. oraz zapewnienia przez Radcę Ministra Grzegorza Smogorzewskiego ,że nie ma zagrożeń, aby nowy system sprawnie funkcjonował kolejne raporty z migracji wskazują na generowanie poważnych błędów . Niestety błędy zgłaszane we wcześniejszych migracjach ( w czterech) nie zostały w sposób znaczący poprawione, dokonano jedynie kosmetycznych poprawek a system ZEFIR 2 z każdą następną migracją danych generuje coraz więcej błędów o coraz większym znaczeniu. Przykładowe błędy : znaczne nieścisłości w bazie danych kontrahentów, brak migracji niektórych obszarów (m.in. obsługa banderol, płace ) , błędne naliczanie należności (nie doliczanie odsetek , kosztów upomnień ) ,nieścisłości w bazie wierzyciela brak niektórych tytułów wykonawczych, generowanie spraw zakończonych jako wymagalne należności . Wszystkie te błędy wskazują ,że system działa wadliwie a to jest realnym zagrożeniem sprawnej realizacji zadań z zakresu finansowo- księgowego .

  Ponownie Pan Grzegorz Smogorzewski zapewniał ,że nastąpiła zadowalająca poprawa (swoje przekonanie opiera na wynikach pokontrolnych z dwóch Izb Celnych tj. Białystok i Poznań oraz spotkaniach m.in. z Komitetem Sterującym ZEFIR 2 i wykonawcami projektu ).

  Odpowiedz
 • zaz(2015-09-25 14:30) Zgłoś naruszenie 01

  Celnicy wiedzą czego się boją, a Pan nie ma zielonego pojęcia o pracy celników. WIEDZĄ, ba na tych wszystkich kilkuset systemach pracują i wiedzą czego mogą się spodziewać po następnych

  Odpowiedz
 • matrix JK(2015-09-25 16:03) Zgłoś naruszenie 01

  Lewy skażony alkohol wpływa do Polski od ponad roku szerokim strumieniem jak rwąca rzeka i nikt nie ma nad tym kontroli . SC według przepisów wdrożonych przez pana Jacka Kapicę nie może podważać ani sprawdzać skażonego spirytusu ,który przyjechał z krajów UE.

  Dodajmy tu ,że kwoty akcyzy są OGROMNE, dla przykładu jedna przeciętna cysterna ze spirytusem wiezie przykładowo min. 30 000 litrów 100% spirytusu, od 1 litra spirytusu 100% obowiązuje w chwili obecnej podatek w wysokości 57,04 zł czyli 30 000 litrów X 57.04 = 1 711 200 zł !!

  To są GIGANTYCZNE kwoty, a po skażeniu wartość tej akcyzy znika, czyli takie czary mary jest podatek dla budżetu państwa w wysokości 1 711 200 zł i po 10 min skażenia na Węgrzech czy Słowacji i przystawienia tam stempelka przez funkcjonariusza tamtego kraju podatek ten znika .

  Skarb Państwa miał zarobić na jednej cysternie akcyzy w wysokości 1 711 200 zł a zarobił 0 zł !! Do tego nie zarobiła też Polska firma legalnie produkująca spirytus , i nie zarobił Skarb Państwa dodatkowych opłat od wartości sprzedaży samego spirytusu czyli VAT itp

  Krajowi sprzedawcy spirytusu odpadają w konkurencji z firmami z Węgier czy Słowacji ponieważ u nas jest zabronione skażanie metodami Słoweńską i Węgierską spirytusu-metodami po których przestępcom jest w miarę łatwo odkazić spirytus.

  Teoretycznie wygląda to dobrze,ponieważ Polska nie zgadza się na skażanie tymi metodami,ale w praktyce tak jak opisałem firmy wolą kupować spirytus skażony u naszych sąsiadów Węgrów Słowaków czy Niemców, gdzie nie ma tak restrykcyjnych metod skażenia jak w Polsce,i po zakupie tam spirytusu skażonego nie podlegają żadnej ale to żadnej kontroli!!! Pan generał wiceminister szef SC Jacek Kapica wręcz zachęca firmy Polskie do zakupowania spirytusu skażonego u naszych sąsiadów.

  Nie zarabiają więc firmy wytwarzające spirytus w Polsce tylko Niemcy,Węgrzy itp ,a co najważniejsze przestępcy zajmujący się odkażaniem spirytusu skażonego i sprzedawania go na naszym rynku są bezkarni,bo nikt ich nie może skontrolować.

  I za to osiągniecie min pan wiceminister Jacek Kapica nadal pozostał na swoim stołku, mało tego został jakiś czas temu mianowany GENERAŁEM i dodano mu jeszcze nadzór nad służbami skarbowymi.

  Odpowiedz
 • tvn(2015-09-25 23:27) Zgłoś naruszenie 01

  ależ on musi nienawidzić tych ludzi - on chyba nie cierpi wszystkich - może ma kłopoty rodzinne - ale nie powinien się wyżywać na obywatelach

  Odpowiedz
 • cel...(2015-10-28 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  Gdybyn nie słyszał biadolenia tych tzw. przez SSC klientów to pewnie uwierzyłbym w te opowieści.
  A w sprawie pracy to we wrześniu to awans otrzymała dyr. Kędzierska z IC w Łodzi, w izbie w której do prewencji targowiskowej chciano skierować chorego na chorobe neurologiczną, która przejawia się brakiem koordynacji ruchowej oraz funkcjonariusza na 6 miesięcy przed emerytura.
  W tej izbie był też przypadek gdzie ekspert celny wysyłał list polecony do firmy z 3 piętra na 1 w tym samym budynku.
  Więcej można było przeczytac na stronach Expressu Ilustrowanego gdzie ww. dyr. jest często bohaterem artykułów niekoniecznie stawiających tę służbę w dobrym świetle.
  Ale awanse dla dyrekcji i kierownictwa w terminie a nawet szybciej nie mówiąc o nagrodach za wyimaginowane zasługi np. za kontakty z mediami.

  Odpowiedz
 • komisja śledcza ws afery działania grupy Jacka K.(2015-09-26 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  Luka podatkowa w 2014 roku w Polsce wyniosła 148.86 mld złotych, a tymczasem pan Jacek Kapica - Wiceminister Finansów i Szef Służby Celnej oraz Służb Skarbowych pracuje nad wprowadzeniem przepisów ,które zwiększą szarą strefę i przemyt.

  W Polsce tworzy się pomału raj dla przemytników, wystarczył tylko fakt podwyższenia akcyzy 2014 r ,który miał teoretycznie zwiększyć wpływy ale nie tylko zmniejszył je drastycznie ale doprowadził do wzrostu przemytu lewych papierosów i alkoholu, bo stało się to po prostu bardziej opłacalne!!

  Nie trzeba tu super-ekonomisty L.Balcerowicza żeby zrozumieć ten prosty mechanizm, ale Pan Jacek Kapica Szef Służby Celnej i Służb Skarbowych nie zwraca na to uwagi i koncentruje się tylko na jednym przed wyborami -walką z lewymi automatami.

  Na to przeznaczane są bajońskie sumy, rzesze funkcjonariuszy zostało w to zaangażowane, a w tym wszystkim chodzi tylko o przedstawienie w statystykach ile lewych automatów zostało zabranych.

  Nieważne co później się stanie w Sądach ,czy nie zostaną przyznane właścicielom w przyszłości jakieś horrendalne odszkodowania , nieważne ,że większość automatów zostaje zwracana liczą się tylko statystyki a nie prawdziwa walka o wpływy budżetowe. Ważne, że pan minister wykaże się przed politycznymi zwierzchnikami ilością statystyczną.

  Osoby zajmujące się tą branżą jak i je kontrolujące są zdania, że należy zalegalizować pewną liczbę tych automatów do gry oczywiście pod ścisłą kontrolą Służby Celnej i pobierać dla budżetu z tego tytułu podatki,mówimy tu o potencjalnych sporych wpływach do budżetu, wtedy kasa by była np. na służbę zdrowia, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku podwyżki dla emerytów rencistów itp.

  Odpowiedz
 • Podatnik(2015-10-29 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  Wprowadzone systemy obsługiwane przez PUESC to totalna katastrofa powodująca paraliż funkcjonowania przedsiębiorców i obsługujących ich agencji. Systemy albo nie działają albo nie ma dalszego ciągu dotyczącego złożonego wniosku, zapytania. HELP DESK który powinien pomagać nie funkcjonuje, na wysłane na wskazany adres problemy nikt nie reaguje. Zgłoszenie otrzymuje status "w realizacji "i na tym sprawa się kończy. Na infolinii HELP DESK e-klient nieustannie gra muzyka na koszt podatnika oczywiście " według taryfy operatora" dodatkowo można posłuchać bajki pod tytułem " Weź paragon" . Zabezpieczenia nie są obsługiwane terminowo, system nie dodaje kwot wpłacanych terminowo przez podmioty. Przedsiębiorcy i agencje postawieni pod ścianą ponoszą koszty dodatkowo wykupionych zabezpieczeń.Wszystko co zostało napisane w komentarzu 18 to szczera prawda. Wykaz awarii to niekończąca się lista. Niektóre adnotacje o awariach zostają z historii usuwane. Wysłane wnioski, zapytania są mozolnie odszukiwane w sieci po licznych interwencjach przez Bogu ducha winnych funkcjonariuszy z PUESC, do których uda nam się dodzwonić okrężnymi drogami bo na wskazane na stronie numery HELP DESK nikomu nie udaje się dodzwonić. Sytuacja pracujących w tym chaosie i galimatiasie funkcjonariuszy jest również nie do pozazdroszczenia. Sytuacja zamiast się stabilizować coraz bardziej zapętla. Jak długo jeszcze będzie trwać ta skandaliczna farsa i kpina z podatników?

  Odpowiedz
 • blondyn(2015-10-02 20:15) Zgłoś naruszenie 00

  oj związkowcy, płaczecie w tych komentach jak baby haha , dobrał wam się jack do tylków, a jak strajkowaliscie w 2008 to taki był cudowny, nysleliscie ze wam pozwoli dalej być panem i władca celnikiem hahah , wzial was na smycz to smutek

  Odpowiedz
 • Wycior(2015-09-25 19:24) Zgłoś naruszenie 00

  Zefir 2 testowany jest od wielu miesięcy i ciągle coś zawodzi. Zresztą jego wprowadzenie przesuwane jest od wielu miesięcy. Kapica nie powinien martwić się o celników tylko o siebie bo za kilka miesięcy i zmianie władzy wróci do kateringu, może tym razem pójdzie Jackowi lepiej w biznesie.

  Odpowiedz
 • t(2015-09-25 17:13) Zgłoś naruszenie 00

  f./

  Odpowiedz
 • olo(2015-09-25 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  Takie bzdury można opowiadać ludziom, którzy nie mają pojęcia o bałaganie jaki jaki wprowadził ten jegomość w Służbie Celnej i Skarbowej.

  Odpowiedz
 • SZACHMAT(2015-09-25 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  "małogramotny" z pozycji 3 komentarzy ) - prawidłowo, aczkolwiek w znikomej "cząstkowości", podsumowujesz skutek niektórych dotychczasowych i przyszłościowych ( oby było ich jak najwięcej!) pomysłów wiceministra Jacka Kapicy.
  Chodzi jednak o to, by tak niesamowicie wartościowych rozwiązań wdrożono jak najwięcej, tym bardziej, że czasu zostało niewiele.
  Pozwólmy zatem Panu Ministrowi na dalsze rządzenie, bo skutek dotychczasowego jest rzeczywiście dobry - "niektórzy mają wygodnie".

  Odpowiedz
 • małogramotnyj.(2015-09-25 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  Wiadomo ktO jest autorem ww. reform. Jak nie wiadomo - patrz. wyżej. Czyli kaplica Panie KAPICA..wIADOMO NP. ŻE PO PIERWSZEJ CZESCI WW. REFORM - CZYLI WŁACZENIU us DO iZB sKARBOWYCH I STWORZENIU KOMBINATÓW sKARBOWYCH z pracy pozwalniało sie ca od 5 do 10% zalogi w danym Urzędzie. (powtarzam osób doswiadczonych), a nie '"wypierdków", GOŁOWĄSÓW I ZNAJOMYCH PO PROTEKCJI. I co dalej ? Dalej mamy ww. artykuł. - w tym anons o wygodzie. Jest to bezczelnośc. Wygodę to posiada wiadomo kto - jak nie widomo patrz powyżej, bo może podobne bzdury i teksty wypisywać. Po propozycjach podwyżek ( co to za podwyzki) w 2016 r. ( ostatnia waloryzację kwoty bazowej przeprowadził premier Kaczyński kierując do Sejmu ustawę budżetową, a która to wcielił w życie premier THUSK-(obecnie wiadomo kto) z resortu MF (w tym także z obszaru nadzorowanego przez p. Kapicę) odejda następni doswiadczeni ludzie, a nowi będą musieli się kształcić od 2 do 3 lat minimum. brak jest i będzie nauczycieli, kursy sprawy nie załatwiają, a wynagrodzenia są na poziomie żałosnym. Isprawy koniec albowiem dla wygody wiadomo kogo - patrz wyżej i chrych ambicji - wiadomo kogo zdemolowano aparat - jego odbudowa musi trwac min. od 5 do 10 lat. Obecnie dalej trwa demontaż i degrengolada, a o odbudowie to pomarzyć mozna. A tak nawiasem - może p. KAPICA zamówi kolejny raport nt. - jw. Dla własnej wygody oczywiście. Bo wdrażanie andronów z ww. Raportu w polaskiej rzeczywistości to kpina i śmiech. Wiadomo dla czyjej wygody. A dla czyjego pozytku to wiadomo. Dlapożytku beneficjentów wyprowadznaych z Polski miliardów złotych. Dlatego tak ma być i dlatego niektórzy mają wygodnie.

  Odpowiedz
 • wkurzony celnik(2015-09-25 16:09) Zgłoś naruszenie 01

  Kontrola szarej strefy to od 8 lat żenada . Pomysły wiceministra Jacka Kapicy doprowadziły do powstania raju dla przemytników,mafii i różnych oszustów, dla których nastał złoty wiek.

  Przez kilka lat jako Szef Służby Celnej stworzył prawdziwy raj dla przestępców, poprzenosił funkcjonariuszy zajmujących się do tej pory przeprowadzaniem bezpośrednich kontroli do biura w Izbie Celnej lub Urzędzie Celnym (jednostce podległej) , do komórek tzw ANALIZY RYZYKA- gdzie za ekspercką kaskę próbują przez WIELE WIELE dni wytypować jedną lub dwie kontrole, które następnie „te wstępne wytypowanie” przesyłają po przełożonego kierownika,a ten z kolei po kilku dniach ANALIZOWANIA ,przesyła te typy do wyższego zwierzchnika czyli naczelnika IC lub UC, który przegląda i dokładnie ANALIZUJE możliwość kontroli ,a jak już dokładnie to wszystko PRZEANALIZUJE ,to przesyła to do Naczelnika i ewentualnie wtedy wysyłają 1-funkcjonariusza na kontrolę,która najczęściej nie daje żadnego efektu. Bo np. podejrzany osobnik sprzedający powiedzmy lewe fajki już dawno je sprzedał itp.

  Analiza ryzyka to pomysł rodem z filmu Nikodem Dyzma, facet który nie ma zielonego pojęcia o działaniu SC promuje pomysły ,które nie tylko są śmieszne bo wtedy moglibyśmy się uśmiać i tyle,ale doprowadzają do dezorganizacji działania SC przemytnicy przerzucają lewy towar z uśmiechem na ustach,bo kontrola jest jedna na tysiąc.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane