Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

autor: Agnieszka Pokojska25.07.2017, 07:15; Aktualizacja: 25.07.2017, 07:53
Jakie dowody będzie musiał przedstawić podatnik w razie kontroli, aby udowodnić prawo do ulgi?

Jakie dowody będzie musiał przedstawić podatnik w razie kontroli, aby udowodnić prawo do ulgi?źródło: ShutterStock

Nie trzeba będzie udowadniać, że auto było wykorzystywane na dojazdy na zabiegi. Niepełnosprawny lub jego opiekun odejmą 2280 zł, jeśli tylko mają samochód.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (57)

  • Stefan(2018-02-22 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Oznacza to, że można odliczyć wydatki poniesione na utrzymanie samochodu używanego na co dzień, np. jazda do sklepu, a nie tylko na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Co ciekawe, z nowych przepisów wynika, że nie trzeba posiadać żadnych dokumentów potwierdzających używanie samochodu, np. faktur za paliwo czy od mechanika, wystarczy sam fakt posiadania samochodu i stosownego orzeczenia o niepełnosprawności.

    Odpowiedz
  • Janek(2018-02-17 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury jeżeli jest małżeństwo to żona czy mąż nie musi figurować w dowodzie rejestracyjnym łączy ich wspólność majątkowa chyba, że mają rozdzielność a posiadanie dowodu rejestracyjnego jest wymogiem administracyjnym i nijak się ma do wspólności majatkowej czarami wpisuje się osobę jako współwłaściciela z innych powodow np zniżek w ubezpieczeniu.

    Odpowiedz
  • Malkontentom z forum ...(2018-02-17 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    ... chętnie i za darmo odstąpię wszystkie ulgi związane z niepełnosprawnością ale łącznie z moim schorzeniem. Tak naprawdę te odliczenia są zwykłym ochłapem w porównaniu do odliczeń parlamentarzystów, którzy te ułomne ustawy uchwalili.

    Odpowiedz
  • mam pytanie:(2018-02-16 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    czy to jest jedynie propozycja (projekt) zmiany przepisów o uldze dla niepełnosprawnych, czy aktualny stan prawny? Bo artykuł jest z lipca ub. roku

    Odpowiedz
  • Beata(2018-02-16 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem inwalidką 1 gr. nie mam samoch, ani nie jestem wspólwłaścicielem ani nie mam opiekuna. Syn dowozi mnie do lekarzy i innych urzędów. Niesprawiedliwe że nie mogę odliczyć ulgi za przejazdy.

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2018-02-11 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    czyli czy dobrze rozumiem? że jeżeli mam dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawości i jestem współwłąscicielką samochodu a przez ponad 8 miesiecy musiałąm dojezdzac z córka na rehabilitację ok 50km w jedną stronę + czeste wyjazdy do spitala w odległóści ok 250 km w jedną stronę to będe mogła odliczyć te 2280zl od podatku?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Linda(2018-02-08 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    ULGA ZE BOKI MOŻNA ZRYWAĆ Z ZACHWYTU😆NAJPIERW TO LUDZIE PRZELICZCIE SOBIE CZY WAM SIĘ OPŁACA TA ULGA BO KUPIENIE SAMOCHODU, OPŁATA SAMEGO OC TO KOSZT BEZ ULG-2000-3000-ZLOTY CHYBA NA ROK DO TEGO EKSPLOATACJA PLYNOW I PALIWO.TO LEPIEJ BRAĆ FAKTURY CZY PARAGONY NA TARYFĘ I MAJĄ CO CHCĄ URZEDASY

    Odpowiedz
  • Ola(2018-02-06 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    mam orzeczenie II grupę O2P. mam samochód ,ale nie mam prawa jazdy, wozi mnie małżonek. Byłam na turnusie rehabilitacyjnym, gdzie zawiózł mnie mąż. Co mogę odliczyć od podatku? czy tylko ulgę za pobyt , czy również przejazd samochodem?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Cyla(2018-02-01 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zamiast paragonów za paliwo może być potwierdzenie przelewu dokonane na stacji benzynowej?

    Odpowiedz
  • Wioletta(2018-01-28 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanko czy nowe zmiany w uldze rehabitacyjnej w tym roku. 2018. za 2017 r tez dotyczy osoby ktore maja 3 grupe niepelnosprawnosci.prosze o pomoc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ostrożny(2018-01-22 13:33) Zgłoś naruszenie 30

    POWOLI Ta ulga to tylko dla niepełnosprawnych o dochodzie rocznym poniżej 10.080 zł. Autor wprowadza swiadomie w błąd?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • niepełnosprawny(2018-01-14 14:16) Zgłoś naruszenie 220

    Jak czytam wasze wypowiedzi to wydaje mi się, że nie wiecie ile ludzi jest niepełnosprawnych i ma trudności w poruszaniu się. Czyli załatwianiu codziennych spraw , zakupy ,lekarze ,urzędy itp. Popieram wprowadzoną ulgę, a powinna być jeszcze większa . Jak ktoś jest pełnosprawny to tego nie zrozumie.

    Odpowiedz
  • ble(2018-01-11 09:49) Zgłoś naruszenie 44

    Właściwie to coś ta ustawa zmienia?

    Odpowiedz
  • Dla kogo?(2018-01-02 13:08) Zgłoś naruszenie 82

    Ojciec 90 lat nie ma samochodu. Do lekarzy ( brak takowych w miejscu zamieszkania) wożę go ja lub wynajmuję przewóz osób. I co ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Agnes(2018-01-01 18:09) Zgłoś naruszenie 121

    Paragony zbieramy które blakna po 2 miesiącach . Wylegarnia absurdu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Głupota ...(2018-01-01 10:59) Zgłoś naruszenie 101

    ... pOsłów sięga dna. Nie mają zielonego pojęcia o problemach niepełnosprawnych i ich potrzebach.

    Odpowiedz
  • MARKONI54(2017-10-11 20:08) Zgłoś naruszenie 42

    kiedy będzie wiadome.że ,można odliczyć ulgę rehabilitacyjną na samochód którego posiadaczem jest osoba niepełnosprawna i nie będzie potrzeba udawadnaic ,że jeździ się na zabiegi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A(2017-08-29 20:43) Zgłoś naruszenie 23

    To znaczy, że mam zbierać paragony za życie? Za chleb, leki, pralnię, buty, kino i jeszcze **** za co??? Że leki które jeszcze ma za darmo bo byłem królikiem doświadczalnym a jak zostaną wprowadzone w naszym pięknym kraju będą poza czyim kolwiek zasięgiem. W USA po wprowadzeniu na rynek koszt rocznej kuracji to 65000 USD. Tak sześćdziesiąt pięć tysięcy dolarów. Za dwie kroplówki... Chyba jakiś arszenik będzie tańszy...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kazimierz(2017-07-29 11:25) Zgłoś naruszenie 254

    "nie będzie wymogu gromadzenia dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów. Jednak na żądanie fiskusa podatnik będzie musiał przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia." No więc jak zawsze są dwie prawdy, nie będzie wymogu gromadzenia dokumentów ALE fiskus może zażądać!!!! Konie z rzędem temu co mi to wyjaśni. Czy nie lepiej napisać : Masz mieć dokumenty celem udowodnienia, że tu jeszcze żyjesz w tym państwie absurdu.

    Odpowiedz
  • Ewa(2017-07-28 14:20) Zgłoś naruszenie 40

    A co w przypadku osoby z niepełnosprawnością, która nie jest współwłaścicielem (nie było takiej potrzeby, bo nie przysługiwała ulga) i np. nie ma prawa jazdy (ze względu na niepełnosprawność, by go nie otrzymał), a opiekun (prowadzą wspólne gospodarstwo domowe) ma samochód, z którego korzysta osoba z niepełnosprawnością i wykorzystywany jest m.in. dla potrzeb (zakupy, lekarz, inne sprawy) tej osoby (nie porusza się samodzielnie)? Mam wrażenie, że osoby najbardziej niesamodzielne są często wykluczane z tzw. "przywilejów" i ulg. Może, tak jak ktoś wcześniej napisał, zwiększyć zasiłek opiekuńczy lub zwiększyć ulgę na leki (bo ta kwota obecna jest w porównaniu z wydatkami w aptece na żenującym poziomie; i tu nie byłoby nadużyć, bo wymagane są faktury).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz