statystyki

Czy zakup garnituru jest kosztem podatkowym

autor: Marcin Szymankiewicz23.07.2017, 14:30
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że garnitur, podobnie jak koszula i inne elementy garderoby, jest ze swej natury rzeczą osobistąźródło: ShutterStock

Czy można przyjąć, że przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia wydatków na zakup garniturów do kosztów uzyskania przychodów?

Reklama


Prowadzę biuro rachunkowe i mam kłopot z rozliczeniem klienta. Jest to przedsiębiorca prowadzący biuro architektoniczno-projektowe, który w związku z prowadzoną działalnością odbywa spotkania z klientami, potencjalnymi kontrahentami itd. Z uwagi na obowiązujące standardy dotyczące stroju na wszystkie te spotkania wkłada garnitur. Przedsiębiorca uważa, że ma prawo do zaliczenia wydatków na zakup garniturów do swoich kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wydatek ten stanowi ogólny koszt w jego działalności i jako taki jest związany z uzyskiwaniem przez niego przychodów. Podkreśla, że garnitury, których koszty zakupu zostałyby przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, byłyby przez niego noszone wyłącznie przy wykonywaniu czynności zawodowych - wyjaśnia księgowa. 

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama