statystyki

Split payment dodatkową trudnością dla podatników szybkiego VAT

autor: Paweł Buda03.07.2017, 19:00; Aktualizacja: 03.07.2017, 19:16
Jak będzie działał mechanizm szybkiego VAT po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności?

Jak będzie działał mechanizm szybkiego VAT po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności?źródło: ShutterStock

Aktualny projekt, z 12 maja 2017 r., zakładający wprowadzenie podzielonej płatności nie uwzględnia zasad rozliczania podatku od nabyć wewnątrzwspólnotowych paliw silnikowych, wprowadzonych tzw. pakietem paliwowym.

Reklama


W konsekwencji podatnicy tzw. szybkiego VAT nie będą mogli go regulować ze swojego rachunku VAT, co doprowadzi do odkładania się znacznych kwot, względem których podmioty te będą miały bardzo ograniczone możliwości dysponowania.

Co zmienił pakiet paliwowy

Pakiet paliwowy (ustawa z 7 lipca 2016 r., Dz.U. z 2016 r. poz. 1052) wprowadził od sierpnia 2016 r. zmiany w systemie poboru podatku od nabyć wewnątrzwspólnotowych paliw przy wykorzystaniu działających usługowo składów podatkowych oraz zarejestrowanych odbiorców. W konsekwencji podmioty korzystające z usług składów podatkowych i zarejestrowanych odbiorców (podatnicy szybkiego VAT) nie wpłacają podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw bezpośrednio do swojego urzędu skarbowego, ale na rachunek podmiotu prowadzącego skład podatkowy lub zarejestrowanego odbiorcy (czyli na rachunek płatników szybkiego VAT).

Co zmieni split payment

Jak będzie działał mechanizm szybkiego VAT po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności? Ze względu na znaczące zachęty dla nabywców do stosowania mechanizmu podzielonej płatności należy się spodziewać, że znaczna część kontrahentów podatników szybkiego VAT będzie płacić za ich faktury sprzedażowe z zastosowaniem tego mechanizmu.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane