Kogo obciąża VAT: Komornika czy stronę postępowania egzekucyjnego? [OPINIA]

11.06.2017, 14:00; Aktualizacja: 11.06.2017, 15:37
W piśmiennictwie przeważa pogląd, że wysokość opłat egzekucyjnych, stanowiących wynagrodzenie komornika za prowadzenie egzekucji nie jest wynikiem umowy stron, nie podlega prawom rynku, lecz została uregulowana ustawowo

W piśmiennictwie przeważa pogląd, że wysokość opłat egzekucyjnych, stanowiących wynagrodzenie komornika za prowadzenie egzekucji nie jest wynikiem umowy stron, nie podlega prawom rynku, lecz została uregulowana ustawowoźródło: ShutterStock

Na tle ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 29 sierpnia 1997r. (Dz.U. Nr 133, poz. 882 z późn. zm.), zwaną dalej u.k.s.i.e., ugruntowany został status komornika sądowego jako organu władzy publicznej. Konsekwencją tak ukształtowanej pozycji ustrojowej było korzystanie z wyłączenia od opodatkowania działalności egzekucyjnej na podstawie art. 15 ust.6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • obserwator(2017-06-12 12:57) Zgłoś naruszenie 191

    to miło że Pani Sędzia opiniująca broni tego co jest słuszne i sprawiedliwe, no bo i jakie jest uzasadnienie (nie koniecznie prawne) ale czysto ludzkie, logiczne, tego żeby za czyjeś długi koszty należne Państwu płacił komornik??? to on jest tu przyczyną powstania długu i procedury egzekucyjnej??? to tak jakby Sędzia miał ponosić koszty postępowania w sądzie, biegły płacił ze swojej kieszeni VAT za opinię, a piekarz ze swoich płacił VAT od chleba, jak świat światem każdy podatek w ostatecznym rozrachunku ponosi konsument, i niech strony mają pretensje do państwa które nakłada podatki a nie do komornika. komornik jest tu ofiarą fiskalizmu państwa i tyle. poza ustawowo czyli niekonstytucyjnie wprowadza się tylnymi drzwiami podatek, NSA to na rozkaz państwa klepie. należy mieć jedynie nadzieję że SN w 7 osobowym składzie w dniu 27 VII br okaże się prawdziwie niezawisły i niezależny od władzy, i orzeknie co słuszne i sprawiedliwe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Qba(2017-06-12 10:43) Zgłoś naruszenie 161

    Właśnie NSA pogonił i urząd skarbowy, i wojewódzki sąd administracyjny które twierdziły że VAT jest w opłacie. I FSK 1931/16.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • re(2017-06-12 07:44) Zgłoś naruszenie 130

    Jakieś normy intertemporalne obowiązują? Która ustawa jest młodsza i "odsuwa" stosowanie przepisów starszych? Ustawa o komornikach winna być czytana przez pryzmat ustawy vatowskiej (czy na odwrót)? Dlaczego mają być dwa reżimy płacenia danin przez komornika - PIT na zasadach ogólnych (tak jak kowal, piekarz, aptekarz) i VAT - reżim szczególny -nieznany ustawie vatowskiej gdzie usługodawca jest jednocześnie konsumentem (płaci podatek)? Wydaje mi się, że liczenie metodą "w stu" dla vatowców oznaczałoby, że koszty byłyby na poziomie 13%, a nie 15% jak mówi ustawa? Dlaczego ma pojawić się grupa dłużników uprzywilejowanych?

    Odpowiedz
  • As(2017-06-12 07:21) Zgłoś naruszenie 1125

    To jest już rozstrzygnięte 3 tygodnie temu przez NSA. VAT obciąża komornika i komornik nie powinien jej doliczać. I FSK 217/17 - Wyrok NSA z 2017-05-19.

    Odpowiedz
  • Barbara(2017-06-12 05:33) Zgłoś naruszenie 90

    Trzeba zastosowac wykladnie celowosciowa,kwoty w wyrokach sa zasadzane bez VAT ,komornik bedzie mogl doliczac go tylko firmom.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Koryfeusz(2017-06-11 19:59) Zgłoś naruszenie 619

    Doliczając vat do opłaty komornicy faktycznie ja sobie zwiekszyli - odliczaja przecież podatek naliczony...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • KK(2017-06-12 15:22) Zgłoś naruszenie 510

    Czy Pani Sędzia nie jest przypadkiem "adwokatem we własnej sprawie"? Jak wnika ze strony SO PŁOCK sprawuje nadzór nad komornikami, a więc i nad licznymi skargami na zawyżone opłaty o podatek VAT. Jak rozstrzyga - można przypuszczać z treści artykułu. I teraz to wydaje się być uznane na SN i NSA sprzeczne z prawem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nieczuły(2017-06-12 09:52) Zgłoś naruszenie 422

    Komornicy to kasta, która stawia się ponad prawem. Dla nich każdy przepis, który nie jest po ich myśli, jest nieważny. Oni dobrze wiedzą, że mogą robić co chcą, bo większość dłużników na słowo "komornik" będzie klękać a niewielki %, który podejmie walkę zostanie zgnieciony przez sąd rejonowy (czytaj: kolegów komornika z podwórka i grilla). Albo skarga (nie wstrzymuje postępowania nawet jeżeli jest zasadna) na komornika, zanim zostanie rozpatrzona to będzie już pozamiatane (przypadek z okolic Mławy). Proponuję poczytać o standardach pracy komorników, KRK i Curendy tu: http://antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/windykacja/11471-przyjmuje-wyjasnienia-currendy-ale-ich nie-akceptuje?25c63ae7a4a5d27537c5c7498a4e4f65=e4c44b48c47ff26112ed243e12e0a703.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz