statystyki

Pozytywne VAT-owanie. Gospodarka napełnia budżet

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski06.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 06.06.2017, 09:03
Wicepremier Mateusz Morawiecki na fali podatkowego optymizmu

Wicepremier Mateusz Morawiecki na fali podatkowego optymizmuźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Patryk Ogorzałek Agencja Gazeta

Ten i przyszły rok mają dać budżetowi państwa w sumie 40 mld zł więcej z podatku od towarów i usług. Pomaga dobra koniunktura, ale widać też wysiłek fiskusa na rzecz uszczelnienia systemu.

W ubiegłym roku Ministerstwu Finansów nie udało się zrealizować planu dochodów z VAT. W budżecie założono, że wyniosą 128,7 mld zł, a ostatecznie okazały się o 1,6 proc. niższe. To jednak wina przyspieszonych zwrotów podatku w grudniu, które wyniosły rekordowe 13,8 mld zł i pogorszyły całoroczne statystyki. Księgowa sztuczka spowodowała, że w dwóch pierwszych miesiącach roku fiskus zwrócił przedsiębiorcom zaledwie 9,3 mld zł – o 44 proc. mniej rok do roku. MF zdecydowało się na wcześniejszą wypłatę zwrotów, co obciążyło wynik za 2016 r. i stworzyło zakładkę na 2017.

Przez różowe okulary

Dzięki temu od początku nowego roku resort finansów miał znacznie więcej powodów do zadowolenia i po czterech miesiącach mógł się pochwalić, że plan dochodów z podatku od towarów i usług wykonał w prawie 40 proc. Chociaż dynamika wzrostów spowalnia, a wicepremier Mateusz Morawiecki mówił ostatnio, że z 34 proc. wyższych wpływów po kwietniu zrobiło się kilkanaście procent po maju, to fala podatkowego optymizmu przy ul. Świętokrzyskiej nie opadła.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane