statystyki

Pozytywne VAT-owanie. Gospodarka napełnia budżet

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski06.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 06.06.2017, 09:03
Wicepremier Mateusz Morawiecki na fali podatkowego optymizmu

Wicepremier Mateusz Morawiecki na fali podatkowego optymizmuźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Patryk Ogorzałek Agencja Gazeta

Ten i przyszły rok mają dać budżetowi państwa w sumie 40 mld zł więcej z podatku od towarów i usług. Pomaga dobra koniunktura, ale widać też wysiłek fiskusa na rzecz uszczelnienia systemu.

W ubiegłym roku Ministerstwu Finansów nie udało się zrealizować planu dochodów z VAT. W budżecie założono, że wyniosą 128,7 mld zł, a ostatecznie okazały się o 1,6 proc. niższe. To jednak wina przyspieszonych zwrotów podatku w grudniu, które wyniosły rekordowe 13,8 mld zł i pogorszyły całoroczne statystyki. Księgowa sztuczka spowodowała, że w dwóch pierwszych miesiącach roku fiskus zwrócił przedsiębiorcom zaledwie 9,3 mld zł – o 44 proc. mniej rok do roku. MF zdecydowało się na wcześniejszą wypłatę zwrotów, co obciążyło wynik za 2016 r. i stworzyło zakładkę na 2017.

Przez różowe okulary

Dzięki temu od początku nowego roku resort finansów miał znacznie więcej powodów do zadowolenia i po czterech miesiącach mógł się pochwalić, że plan dochodów z podatku od towarów i usług wykonał w prawie 40 proc. Chociaż dynamika wzrostów spowalnia, a wicepremier Mateusz Morawiecki mówił ostatnio, że z 34 proc. wyższych wpływów po kwietniu zrobiło się kilkanaście procent po maju, to fala podatkowego optymizmu przy ul. Świętokrzyskiej nie opadła.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane