statystyki

JPK nie tylko dla faktur, lecz także paragonów

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki17.05.2017, 07:44; Aktualizacja: 17.05.2017, 09:53
Mniej problemów będą mieli ci, którzy mają kasy elektroniczne z pamięcią rejestrującą transakcje

Mniej problemów będą mieli ci, którzy mają kasy elektroniczne z pamięcią rejestrującą transakcjeźródło: Inne

Resort finansów szykuje specjalne rozwiązanie dla kas fiskalnych, które nie będą działały online. Ich właściciele będą musieli przesyłać szczegółowe informacje o utargu. Może to dotyczyć nawet 600 tys. urządzeń.

Reklama


Jednolity plik kontrolny (JPK) to zestaw informacji o finansach podatnika, w tym o jego transakcjach. Dziś co miesiąc w trybie JPK duże i średnie firmy przesyłają dane na temat swojego VAT. Od nowego roku JPK będzie już powszechny. I to jest – według resortu finansów – dobry moment, żeby dodać do pliku nową strukturę. Dotyczyłaby ona informacji o transakcjach w sprzedaży detalicznej zawartych w zwykłych paragonach. One też przekazywane byłyby fiskusowi raz w miesiącu.

– Chcemy powiązać wejście nowego rozwiązania z regulacjami dotyczącymi kas fiskalnych online. Taki obowiązek zostałby nałożony na firmy, które nie zainstalują urządzeń podłączonych do internetu, a będą posługiwały się kasami rejestrującymi transakcje w pamięci urządzenia lub na papierowej rolce – wyjaśnia DGP Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług. Czyli nowa regulacja objęłaby kasy, które nie są w stanie na bieżąco informować o zawieranych transakcjach.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • janek(2017-05-17 18:58) Zgłoś naruszenie 30

    Tylko patrzeć, jak my - konsumenci, będziemy musieli zaprowadzić ewidencję otrzymanych paragonów, oczywiście elektronicznie, po uzyskaniu dostępu do jakiejś specjalnej witryny (np. "e-paragon"), (oczywiście hasła dostępu, certyfikaty, loginy i PIN-y), po przestudiowaniu 150-stronicowej instrukcji i wyjaśnieniu wątpliwości przy pomocy dedykowanej w tym celu infolinii, z czego będziemy robić okresowe sprawozdania, najlepiej przez "epuap", wyjaśniać rozbieżności, korygować ewentualne błędy i... płacić kary za niedopełnienie czegokolwiek. Oczywiście zarobią firmy, które wygrają przetargi na obsługę tego biznesu, będziemy na to kląć i bezsilnie złorzeczyć tym, którzy nam takie obowiązki wprowadzą, a cwaniacy, którzy kręcą podatkowe lody na wielką skalę być może... już wiedzą, jak to wszystko trzeba będzie omijać! No i nie ma się z czego śmiać. Jeśli bowiem nawet przesadzam, to chyba niewiele, bo wszystko to idzie w kierunku jakiegoś szaleństwa i aż się chce zacytować słowa starej piosenki: "A mi się marzy kurna chata, bez paragonów, paragrafów.... itd..... "

    Odpowiedz
  • acd(2017-05-18 12:07) Zgłoś naruszenie 10

    przecież do książki PiR ksiegowa wpisuje całuy utarg i z faktur i z paragonów , codziennie jest przecież raport dobowy fiskalny .... co mam każdy paragon osobno wpisywac ??? to jest chore ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama