statystyki

Fiskus już szykuje się do kontroli firm z użyciem JPK

autor: Przemysław Grzanka15.05.2017, 09:43; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:58
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) mają od lipca 2016 r. tzw. duzi przedsiębiorcy.źródło: ShutterStock

Resort finansów rozpoczął realizację usługi, która umożliwi elektroniczne sprawdzanie firm. Udostępnił już aplikację służącą wysyłaniu plików we wszystkich strukturach JPK. Proces zakończy się w styczniu 2018 r.

Reklama


Obowiązek przedłożenia danych w formacie zgodnym ze strukturą JPK na żądanie organów podatkowych w trakcie kontroli celno-skarbowej i podatkowej, postępowań podatkowych oraz czynności sprawdzających mają od lipca 2016 r. duzi przedsiębiorcy. Natomiast od lipca 2018 r. obejmie on również mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że organy podatkowe prowadzące przykładowo kontrolę podatkową będą, co do zasady, mogły domagać się przedstawienia danych w predefiniowanym formacie elektronicznym w zakresie siedmiu opublikowanych przez resort struktur JPK.[ramka 1]

Tymczasem zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację nr 7504 w okresie od 1 lipca 2016 r. do 31 października 2016 r. organy podatkowe wystąpiły 13 razy o przekazanie JPK na żądanie na podstawie art. 193a par. 1 ordynacji podatkowej. Niestety, żadna z firm nie sprostała zadaniu (dane przekazały w innej formie). Przy czym 5 podmiot już przekazało dane w formie JPK.

Pierwszy etap już rozpoczęty

Zgodnie z raportem postępu projektu informatycznego CVP za I kwartał 2017 r.[ramka 2] w połowie kwietnia br. resort rozpoczął realizację usługi elektronicznych czynności kontrolnych z użyciem JPK. Pierwszym krokiem było udostępnienie przedsiębiorcom aplikacji Klient JPK 2.0, umożliwiającej tworzenie plików JPK_VAT, ale też wysyłanie wszystkich struktur JPK oraz podpisywanie ich już nie tylko polskim e-podpisem elektronicznym, ale europejskim podpisem kwalifikowanym i Profilem Zaufanym.

W ten sposób fiskus rozpoczął przygotowania do stosowania przyszłości elektronicznych czynności kontrolnych z użyciem JPK, a zgodnie z planami resortu pełne wdrożenie tej funkcjonalności ma nastąpić w styczniu 2018 r. W praktyce oznaczać to może, że tzw. duzi przedsiębiorcy będą musieli za kilka miesięcy liczyć się ze wzrostem liczby żądań przedłożenia danych ( innych niż dla ewidencji VAT) w formie JPK.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rex(2017-05-15 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Te wszystkie działania to teoria,a praktyka jest całkiem inna.Jeszcze doświadczenie z sprawach gospodarczych.?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama