statystyki

Wydatku nie można odliczyć przed jego poniesieniem

autor: Mariusz Szulc26.04.2017, 08:54; Aktualizacja: 26.04.2017, 09:31
Spółka zapłaciła zaległe cło. Chciała je zaliczyć do kosztów podatkowych.

Spółka zapłaciła zaległe cło. Chciała je zaliczyć do kosztów podatkowych.źródło: ShutterStock

Spółka pomniejszy przychód o cło antydumpingowe w tym roku, w którym je zapłaci, nawet jeśli od importu towaru minęły już dwa lata – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę, która w latach 2011–2012 sprowadzała towary z Malezji i natychmiast sprzedawała je na polskim rynku. Już po tych transakcjach towary, które importowała, zostały objęte przez Komisję Europejską cłem antydumpingowym. W 2014 r. urząd celny nakazał więc jego dopłatę.

Spółka zapłaciła zaległe cło. Chciała je zaliczyć do kosztów podatkowych. Sądziła, że skoro był to wydatek bezpośrednio powiązany z jej przychodem, to będzie to mogła zrobić na zasadach określonych w art. 15 ust. 4c ustawy o CIT. Z przepisu tego wynika, że jeśli wydatek był poniesiony po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego albo złożenia zeznania za dany rok, to powinien być potrącony w następnym roku.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane