In dubio pro tributario działa, tyle że nie w urzędach

autor: Patrycja Dudek20.04.2017, 06:15; Aktualizacja: 20.04.2017, 06:29
prawo, sąd

Na in dubio pro tributario NSA powołał się wprost w innym wyroku. Sprawa dotyczyła podatniczki prowadzącej ruchomą działalność gastronomicznąźródło: ShutterStock

Sądy nie wahają się rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatników. I to nie tylko wtedy, gdy mają obiekcje co do treści przepisu, ale i co do faktów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dziadek(2017-04-20 08:00) Zgłoś naruszenie 195

  moim zdaniem tytuł "In dubio pro tributario działa, tyle że nie w urzędach" daje mi prostą wykładnie = u7rzędy są poza prawem. To suweren ma się płaszyć przed tymi co mu majuą służyć (biorąc za to pieniądze) a tu bęc suweren ma znać WSZYSTKIE prawa i ich przestrzegać a urzędy już nic z tego. to po co mi taki sługa?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Szary Urzędnik(2017-04-20 08:40) Zgłoś naruszenie 81

  Ciekawi mnie dlaczego nikt nie zajmuje się tym jak podejmowane są decyzje przez organy podatkowe. Zwykły urzędnik nie ma żadnej mocy decyzyjnej. Przełożeni nie pozwolą wydać innego rozstrzygnięcia niż wynikające z interpretacji podatkowych. Interpretacje wydawane przez Krajową Informację Skarbową (wcześniej zwaną Krajową Informację Podatkową) są w zasadzie wyspecjalizowane w przykręcaniu śruby podatnikom, nawet gdy w identycznych sprawach zapadły wyroki sądów administracyjnych. Oczekiwanie na wyrok NSA to około 2 lata od wydania rozstrzygnięcia przez organy podatkowe. W tym okresie zwykły urzędnik musi stosować interpretacje, bo wyroki WSA jako nieprawomocne mogą zostać przez Naczelny Sąd Administracyjny zmienione. NSA potrafi wydawać wyroki sprzeczne ze sobą. Raz na korzyść podatnika, drugi raz na korzyść fiskusa (w identycznych sprawach). Jako przykłady do analizy: 1. świadczenia mieszkaniowe z WAM dla żołnierzy w latach 2010-2011, 2. przy odpłatnym zbyciu nieruchomości temat nabycia po zmarłym małżonku przy wspólności majątkowej.

  Odpowiedz
 • Ilich Ramírez Sánchez(2017-04-21 20:44) Zgłoś naruszenie 02

  "Sceptycy twierdzili, że nie ma takich wątpliwości, których nie dałoby się usunąć w drodze wykładni prawa podatkowego." szanowna pani Patrycjo Dudek, jeśli się sili wykazywać elokwencję i używa słów trudnych, to należałoby chyba wiedzieć co one znaczą, a więc pomagam i wyjaśniam, że "Sceptycyzm – pojęcie wieloznaczne, określające postawę w nauce, pogląd filozoficzny oraz potocznie – postawę "sceptyka" (człowiek wątpiący, krytyczny, niedowierzający)" (cyt. Wikipedia)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane