statystyki

Nie można odliczyć VAT z wydatków na plac zabaw

autor: Łukasz Zalewski05.04.2017, 07:17; Aktualizacja: 05.04.2017, 07:49
Sprawa dotyczyła spółki, która wybudowała terminal LNG w Świnoujściu. W ramach strategii odpowiedzialnego biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) stworzyła strefę rekreacji dla dzieci, która następnie miała zostać nieodpłatnie przekazana na rzecz miasta.

Sprawa dotyczyła spółki, która wybudowała terminal LNG w Świnoujściu. W ramach strategii odpowiedzialnego biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) stworzyła strefę rekreacji dla dzieci, która następnie miała zostać nieodpłatnie przekazana na rzecz miasta.źródło: ShutterStock

Budowa strefy dla dzieci, mimo że w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która wybudowała terminal LNG w Świnoujściu. W ramach strategii odpowiedzialnego biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) stworzyła strefę rekreacji dla dzieci, która następnie miała zostać nieodpłatnie przekazana na rzecz miasta.

Spółka chciała w ten sposób podtrzymywać dobre relacje z mieszkańcami, a przy okazji także budować pozytywny wizerunek swój i realizowanej inwestycji oraz rozpowszechniać własną nazwę i logotyp.

Spór z fiskusem dotyczył dwóch kwestii: czy spółka może odliczyć VAT od wydatków poniesionych na budowę strefy dla dzieci oraz czy musi zapłacić podatek od nieodpłatnego jej przekazania.

Spółka uważała, że przysługuje jej prawo do odliczenia VAT, bo wydatki mają związek z prowadzoną przez nią działalnością, sprzyjają kreowaniu jej pozytywnego wizerunku na rynku, mają wpływ na współpracę z samorządem oraz kontrahentami, a co za tym idzie także na przyszłe obroty.

Jednocześnie spółka była zdania, że nieodpłatne przekazanie miastu nakładów poniesionych na wybudowanie strefy nie będzie objęte VAT. Argumentowała, że jest to nieodpłatne świadczenie usług w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uważała, że opodatkowane będzie tylko nieodpłatne przekazanie miastu dodatkowego wyposażenia (np. nagłośnienia).

Przeciwnego zdania był dyrektor IS w Bydgoszczy. Stwierdził, że spółka nie może odliczyć VAT od wydatków na budowę strefy dla dzieci, bo nie przekładają się one na jej obroty, zyski, wizerunek ani odbiór przez kontrahentów. Musi za to zapłacić VAT od przekazania miastu poniesionych nakładów, bo inwestycja ta nie jest związana z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Odmiennie niż spółka dyrektor izby uznał, że nie musi ona odprowadzać podatku od przekazania dodatkowego wyposażenia, bo w tym wypadku nie przysługiwało jej prawo od odliczenia VAT.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane