10 października był ogólnopolskim dniem bezgotówkowej wymiany ciuchów. Na czym polega pomysł entuzjastów mody?

Zasada jest prosta. Szukasz w szafie niepotrzebnych rzeczy, nietrafionych prezentów, ubrań, które już na ciebie nie pasują. Zabierasz je ze sobą na imprezę i... wymieniasz się z innymi. Przyjęcia swapowe, czyli swapping parties, są pomysłem amerykańskim, który na całym świecie zyskuje popularność. Dzięki takiej wymianie można zdobyć niepowtarzalną rzecz i dodatkowo pozostać w zgodzie z ekologią. Nie wyrzucamy bowiem ubrań na śmietnik, ale przekazujemy je innym.

Czy fiskus interesuje się takimi akcjami jak wymiana ubrań?

Podczas imprez swapowych ich uczestnicy dokonują przeróżnych czynności prawnych: zamiany, sprzedaży, darowizny. Od rodzaju tych czynności prawnych zależy, czy zaistnieje skutek podatkowy.

Czy to znaczy, że uczestnicy takiej imprezy powinni dopełnić jakichś formalności w urzędzie skarbowym? Złożyć formularz lub oświadczenie lub nawet zapłacić podatek?

Jeżeli podczas swapu następuje sprzedaż ubrań, to zasady są takie same jak przy transakcjach na aukcjach internetowych. Umowy sprzedaży rzeczy o wartości rynkowej nieprzekraczającej 1 tys. zł są zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dochód uzyskany ze sprzedaży należy jednak wykazać w zeznaniu podatkowym PIT za rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż. Dotyczy to tylko tych rzeczy, których sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od ich zakupu (licząc od końca miesiąca, w którym je nabyto).

Jeżeli uczestnicy imprezy (osoby obce) darują sobie rzeczy, to darowizny te są zwolnione od podatku od spadków i darowizn, jeśli ich wartość nie przekracza od jednej osoby 4902 zł.

W przypadku gdy decydujemy się na zamianę ubrań, zawieramy umowę zamiany, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tu ustawodawca nie przewidział żadnych zwolnień. W takiej sytuacji trzeba dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Złożyć deklarację PCC-3 i dokonać wpłaty należnej kwoty podatku.

W razie wątpliwości warto skorzystać z infolinii Krajowej Informacji Podatkowej lub zasięgnąć informacji w urzędzie skarbowym.