O ile wpuszczenie do domowego akwarium gupików, mieczyków czy glonojadów to zazwyczaj tylko hobby, o tyle hodowla tych uroczych, połyskujących rybek w dużych akwariach może być opodatkowana jak działalność gospodarcza. Blask nawet najbardziej urodziwej rybki może zblaknąć, gdy dojdzie do rozliczenia z fiskusem.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych hodowla ryb akwariowych w akwariach powyżej 700 litrów objętości akwarium podlega opodatkowaniu. Są to tzw. działy specjalne produkcji rolnej, czyli rodzaj szczególnej działalności rolniczej.

Hodowcy mogą wybrać dwa sposoby: opodatkowanie dochodu rzeczywistego, ustalonego na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, lub opodatkowanie dochodu szacunkowego (czyli przez pomnożenie stawki z załącznika ustawy o PIT przez pojemność akwarium). Każdy, kto prowadzi działalność hodowlaną ryb akwariowych w akwariach o pojemności większej niż 700 litrów, musi więc zdecydować, który ze sposobów jest korzystniejszy. Dla przykładu podajmy, że od akwarium o pojemności 701 litrów trzeba będzie zapłacić prawie 870 zł za 2010 r., jeśli podatnik wybierze opodatkowanie dochodu szacunkowego.

Konieczność rozliczenia z fiskusem dla hodowców jest więc kolejnym problemem, z którym trzeba sobie poradzić przy hodowli. Paradoksalnie problem ten może być łatwiejszy do rozwiązania niż podgryzające się rybki.