ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA:

Dotrzymał pan obietnicy, dając przedsiębiorcom rok na przygotowanie się do obowiązku stosowania kas fiskalnych.

MACIEJ GRABOWSKI*:

Tak. Jest już gotowy projekt rozporządzenia prezentujący grupy podatników, którzy od 1 maja 2011 r. będą musieli stosować kasy.

Czy objęcie obowiązkiem ewidencji kasowej przechowalni bagażu na dworcach autobusowych i kolejowych oznacza, że w przyszłym roku automat będzie wydawał nam paragon fiskalny?

Niezupełnie. Te automaty będą objęte zwolnieniem wynikającym z poz. 40 załącznika do rozporządzenia. Zgodnie z tą pozycją zwolnione z obowiązku stosowania kas fiskalnych są m.in. usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach lub innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej transakcji zapłata dotyczyła.

Obowiązkiem stosowania kas fiskalnych będą objęci rzeczoznawcy. Jak może wyglądać stosowanie kas przez tę grupę?

Paragon fiskalny będzie musiał trafić do klienta rzeczoznawcy w momencie wydania mu opinii i otrzymania wynagrodzenia. Nie wykluczam sytuacji, że rzeczoznawca przyjdzie do klienta z przenośną kasą fiskalną.

Czy podobne kasy będą stosować detektywi, ochroniarze?

Być może i tu zastosowanie będzie miała przenośna kasa fiskalna, ale praktyka pokazuje, że zazwyczaj zarówno detektywi, jak i przedstawiciele firm ochroniarskich spotykają się ze swoimi klientami w biurze.

A co z usługami świadczonymi w gospodarstwach domowych? Czy nianie i gosposie będą musiały mieć kasy?

Ależ skąd. Tu obowiązek będzie dotyczył np. firm świadczących usługi sprzątania, a nie gospoś i niań.

Kasy będą musieli stosować prawnicy i lekarze. Czemu tym obowiązkiem nie będą objęci notariusze prowadzący repertorium A i P?

Tu nie ma takiej potrzeby. Żeby czynność notarialna była skuteczna, musi być wpisana do wskazanych repertoriów. Łączenie tej ewidencji z kasą fiskalną, która jest również formą ewidencji, oznaczałoby mnożenie tych samych obowiązków.