ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA

W 2009 roku firmy złożyły niemal 218 tys. e-deklaracji PIT-11 i PIT-40 za rok 2008 (dane Ministerstwa Finansów). Jak może być w rozliczeniu za 2009 rok?

TERESA OLSZEWSKA*

W 2009 roku przedsiębiorcy po raz pierwszy mogli rozliczyć deklaracje podatkowe swoich pracowników przez internet i jak widać, wielu z nich już skorzystało z tej możliwości. Spodziewamy się, że zainteresowanie pracodawców tym sposobem rozliczania znacznie wzrośnie, co podyktowane będzie oszczędnością czasu, jaką daje to rozwiązanie, a co za tym idzie, także redukcją kosztów. Oczywiste jest więc, że w rozliczeniu za 2009 rok do Ministerstwa Finansów spłynie jeszcze więcej elektronicznych deklaracji.

Jakie firmy korzystają e-deklaracji?

Firmy, takie jak ENEA, Siemens czy Philips Lighting Poland już korzystają z możliwości rozliczania PIT drogą elektroniczną. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie oprogramowania, które umożliwia rozliczenie pracowników przez internet. Do grona instytucji, które w tym roku skorzystają z e-deklaracji dołączyły niedawno ZUS (52 tys. zatrudnionych) oraz KGHM Polska Miedź (18,6 tys. zatrudnionych).