W tym roku po raz pierwszy można składać drogą elektroniczną w uproszczonej formule takie zeznania jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37 (jedyny, który można było składać w zeszłym roku), PIT-38 i PIT-39. Uproszczona formuła polega na tym, że podatnicy nie muszą posiadać bezpiecznego e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Wypełnienie zeznania rocznego, które podatnik chce wysłać przez internet, nie odbiega od wypełnienia zeznania papierowego. Wszystkie pola, w które podatnik ma obowiązek wpisać dane, są zachowane w formularzu interaktywnym. A zatem, podobnie jak w formularzu papierowym, podatnicy muszą wpisać swoje dane, kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów, wpłacone zaliczki na podatek, składki ubezpieczeniowe itd. Przy wypełnianiu e-PIT pojawiają się jednak dodatkowe wymogi techniczne, których nie ma, jeśli składamy PIT w formie papierowej.

Wymogi sprzętowe

Zgodnie z instrukcją, jaką opublikowało Ministerstwo Finansów na stronie internetowej e-deklaracje.gov.pl, osoby, które wypełniają formularze interaktywne, muszą posiadać przede wszystkim komputer z systemem operacyjnym Windows (2000 lub nowszym), dostęp do internetu, zainstalowany program Adobe Reader w wersji 8.1.4 lub nowszej oraz zainstalowaną wtyczkę (plug-in) do tego programu, którą można pobrać z powyższej strony internetowej.

Posiadacze komputerów z systemem Linux lub MacOS, a także posiadający system Windows, mogą skorzystać z aplikacji desktopowej, którą resort finansów udostępnił za darmo na stronie e-deklaracje. Korzystający z aplikacji muszą oczywiście mieć również dostęp do internetu oraz zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader.