Remonty i naprawy wind w budynkach mieszkalnych mogą być objęte preferencyjną stawką podatku. Nie dotyczy to usług konserwacji windy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok dotyczył pkt 2 załącznika IV do unijnej dyrektywy VAT (dyrektywa Rady 2006/112/WE). Załącznik ten został uchylony dyrektywą 2009/47/WE z 5 maja 2009 r., ale identyczną treść przeniesiono do pkt 10a załącznika III do dyrektywy VAT. Nadal więc mówił on o obniżonej stawce VAT na „remonty i naprawy prywatnych budynków mieszkalnych (mieszkań) z wyłączeniem materiałów stanowiących znaczącą część wartości świadczonej usługi)”.
Brzmienie przepisów o tej preferencji zmieniło się dopiero wraz z wejściem w życie kolejnej dyrektywy zmieniającej – 2022/542 z 5 kwietnia 2022 r. Obecnie pkt 10 i 10a załącznika III do dyrektywy VAT brzmią:
(10) dostawa i budowa budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej, zgodnie z definicją państw członkowskich; remont i przebudowa, w tym rozbiórka i rekonstrukcja, oraz naprawy budynków mieszkalnych i prywatnych budynków mieszkalnych; wynajem nieruchomości na cele mieszkaniowe;
(10a) budowa i remont budynków publicznych i innych budynków wykorzystywanych do działań w interesie publicznym.
Mimo tych zmian wykładnia unijnego trybunału jest ważna również w odniesieniu do obecnego stanu prawnego.
Spór o stawkę VAT nie dotyczył napraw ani remontów budynków mieszkalnych, lecz znajdujących się w nim wind. Portugalski fiskus zakwestionował stosowanie w tym wypadku obniżonej stawki podatkowej. Stwierdził, że dotyczy ona wyłącznie prac związanych ściśle z budynkiem mieszkalnym, a nie jego innymi częściami składowymi, takimi jak windy.
Spór trafił ostatecznie na wokandę TSUE, który orzekł, że preferencyjna stawka może dotyczyć napraw i remontów wind w budynkach mieszkalnych, z wyłączeniem usług konserwacji takich wind. Jeśli budynek służy celom mieszanym, tj. zarówno mieszkalnym, jak i innym, np. handlowym, to spółka świadcząca naprawy i remonty wind powinna stosować preferencyjną stawkę proporcjonalnie, a więc tylko w odniesieniu do części mieszkalnej – wyjaśnił unijny trybunał. ©℗

orzecznictwo

Wyrok TSUE z 5 maja 2022 r., sygn. akt C-218/21www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia