Właściciel outletu odzieżowego, który sprowadza towar z Anglii, powinien zapłacić podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia. Nie ma przy tym znaczenia, że dostawca zapłacił daninę w swoim kraju – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
Pytanie zadał właściciel outletu odzieżowego, który sprowadzał towar od angielskich firm. Sądził, że nie musi wykazywać takich transakcji w deklaracji VAT-UE ani płacić z tego tytułu podatku. Uważał, że miałby taki obowiązek, gdyby cena towaru była ceną netto. Tymczasem z e-maili od angielskich kontrahentów wynikało, że rozliczyli już oni podatek w swoim kraju, a zatem cena towaru jest ceną brutto.
Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przypomniał, że co do zasady VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów rozlicza nabywca. W tym celu powinien się on zarejestrować jako podatnik VAT-UE. Dodał, że nawet przedsiębiorcy, którzy nie mają statusu podatników, ale dokonują WNT, muszą składać co miesiąc w urzędzie skarbowym deklaracje oraz informacje podsumowujące o wewnątrzwspólnotowych nabyciach (zgodnie z art. 100 ust. 2 i art. 99 ust. 8 ustawy o VAT).