Czy nowa firma korzysta z preferencji

Podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności handlowej. Czy począwszy od pierwszej sprzedaży staje się podatnikiem VAT i musi odprowadzać podatek należny do urzędu skarbowego oraz składać deklaracje VAT-7?

Czy istotny jest rodzaj usługi

Podatnik będzie świadczył usługi jubilerskie. Czy ma prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT?

Czy można wrócić do zwolnienia

Przedsiębiorca od 2008 r. był podatnikiem VAT zwolnionym podmiotowo. W 2010 r. utracił prawo do zwolnienia, przy czym w 2011 r. jego obroty nie przekroczyły kwoty 150 tys. zł. Chciałby powrócić do zwolnienia, począwszy od października 2012 r. Czy jest to możliwe?

Czy jest opłata za rejestrację

Początkujący przedsiębiorca zamierza skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Chce potwierdzić swój status, rejestrując się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT zwolniony. Czy w związku z taką czynnością konieczne będzie uiszczenie opłaty?

Czy VAT naliczony można odliczyć

Podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Ponieważ rozpoczął działalność w połowie roku, obowiązuje go limit zwolnienia w wysokości 75 tys. zł. Czy w razie utraty prawa do zwolnienia będzie miał możliwość pomniejszenia podatku należnego o VAT naliczony?

Czy liczy się sprzedaż z VAT

Przedsiębiorca organizuje kursy nauki jazdy obejmujące kategorie: A, B, C i E. Korzysta obecnie ze zwolnienia podmiotowego. Podatnik przewiduje, że w 2012 r. wartość sprzedaży opodatkowanej, czyli kursów na kat. A, wyniesie 100 tys. zł, natomiast zwolnionej (kat. B, C, E) – 150 tys. zł. Czy w przyszłym roku będzie mógł kontynuować zwolnienie?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak prawidłowo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania