Czy separacja zwalnia z odpowiedzialności

Podatniczka chce wystąpić do sądu o separację. Czy pozwoli jej to uniknąć odpowiedzialności za długi podatkowe męża?

Czy wypłatę żony trzeba opodatkować

Podatnik został zobowiązany do zaspokajania potrzeb rodziny przez czas trwania procesu rozwodowego przez wypłacanie żonie 3 tys. zł miesięcznie. Jeszcze przed wydaniem postanowienia podatnicy wyłączyli wspólność ustawową. Czy żona otrzymująca świadczenie od męża musi zapłacić podatek dochodowy?

Czy orzeczenie sądu wpływa na odpowiedzialność

Miesiąc temu podatniczka złożyła do sądu pozew o separację. Czy dopiero po uzyskaniu orzeczenia sądu odpowiedzialność podatkowa będzie ograniczona?

Czy za firmę odpowiedzą mąż i żona

Małżonkowie przez 10 lat prowadzili wspólna firmę. Teraz planują rozwód. Czy za rozliczenia z fiskusem odpowiedzą oboje, nawet po orzeczeniu rozwodu?

Czy mąż wliczy w koszty pensję żony

Podatnik prowadzi firmę. Zatrudnia byłą żonę na podstawie umowy o pracę. Na mocy wyroku sądowego orzeczona została między nimi separacja. Małżeństwo nie mieszka wspólnie i nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego. Mąż chciałby wypłacane żonie wynagrodzenie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Czy może?

Czy wyrok ma wpływ na rozliczenie

Podatniczka pozostaje w separacji z małżonkiem i samotnie wychowuje małoletnie dziecko. Wyrok został wydany przez sąd 12 grudnia 2010 r. Orzeczenie stało się prawomocne 3 stycznia 2011 r. Podatniczka uważa, że ma prawo do preferencyjnego rozliczenia PIT za 2011 rok jako matka samotnie wychowująca dziecko. Czy ten sposób rozliczenia zależy od uprawomocnienia się wyroku?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Czy rozwód i separacja wpływają na rozliczenia podatkowe.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania