Czy przepisy określają, kto dostanie alimenty

Podatnik planuje złożyć pozew rozwodowy w sądzie. Obawia się jednak, że żona będzie wnioskować o alimenty na dwójkę ich dzieci i siebie. Czy przepisy określają, kto i kiedy zobowiązany jest do płacenia alimentów?

Czy alimenty są źródłem przychodów

Podatniczka otrzymuje alimenty na siebie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie i na dziecko w wysokości 2 tys. zł miesięcznie. Czy tego typu wypłaty są źródłem przychodów podlegającym PIT?

Czy alimenty są zwolnione z podatku

Od miesiąca podatniczka otrzymuje alimenty na rzecz czwórki swoich dzieci. Wypłaty na każde dziecko nie przekraczają 700 zł miesięcznie. Czy alimenty na dzieci są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy małżonek zapłaci podatek od alimentów

Podatniczka płaci co miesiąc 1,5 tys. zł alimentów na rzecz byłego męża. Czy środki te są dla niego przychodem do opodatkowania?

Czy ważny jest wiek dziecka

Dziecko podatnika ma 24 lata. Obecnie nie uczy się w żadnej szkole. Otrzymuje od ojca alimenty w wysokości 500 zł miesięcznie. Czy dla skorzystania ze zwolnienia w PIT dla tych alimentów ważny jest wiek dziecka?

Czy można odliczyć zapłacone alimenty

Od roku podatnik emeryt wpłaca alimenty na rzecz byłej żony, również emerytki. Jest to 1 tys. zł miesięcznie. Czy te kwoty można odliczyć od dochodu lub podatku w zeznaniu rocznym?

Czy jednorazowa wpłata pozbawi ulgi

Zgodnie z orzeczeniem sądu podatniczce zostały przyznane alimenty w wysokości 500 zł miesięcznie. Mąż podatniczki nie wpłacał alimentów. Została więc zawarta ugoda, której przedmiotem było rozliczenie alimentacyjne dłużnika wobec wierzycielki. Podatniczka otrzymała więc jednorazową wpłatę w wysokości 30 tys. zł zaległych alimentów. Czy kwota ta podlega opodatkowaniu?

Czy umorzone długi są opodatkowane PIT

Ośrodek pomocy społecznej umorzył podatnikowi nienależne zaliczki alimentacyjne wraz z odsetkami. Czy umorzone kwoty trzeba opodatkować?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak są opodatkowane otrzymane świadczenia alimentacyjne.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.