Dzieci odpowiadają za długi podatkowe rodziców

autor: Przemysław Molik06.04.2012, 07:06; Aktualizacja: 06.04.2012, 08:30

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa, że rodzina przedsiębiorcy może odpowiadać za jego zaległości podatkowe. Jeśli egzekucja z majątku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą okaże się bezskuteczna, to organ podatkowy może dochodzić zapłaty od członka rodziny tego przedsiębiorcy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • dziarski(2012-04-10 22:36) Zgłoś naruszenie 00

    dlatego należy założyć sp. z o.o. wtedy jak podwykonawcy nie płacą to ty tez nie płacisz ale mieszkania komornik nie odbierze

    Odpowiedz
  • BZ(2012-04-06 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Dopiero teraz na to wpadli? Co za kraj!

    Odpowiedz
  • paweł(2012-04-06 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    treść zupełnie niezgodna ze stanem prawnym i tytułem, wyrok wskazał tylko, że ten kto wyprowadził 4,5 mln zł z firmy nadal jest zobowiązany do ich zwrotu, a akurat upomniał się o ten zwrot organ podatkowy, nie ma to nic wspólnego ze stanem prawnym, gdzie rodzina nie jest odpowiedzialna za długi wynikające z prowadzenia działalności (chyba że zdefraudowała środki przedsiębiorstwa), pozdrawiam wszytskich

    Odpowiedz
  • MB(2012-04-06 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    ależ odkrycie... wystarczy przeczytać Ordynację podatkową...

    Odpowiedz
  • podatniczka(2012-04-06 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    tylko w polsce moga byc takie cuda i za rzadow PO czy sedziowie w NSA nie mysla myslalam ze chociaz tam jest sprawiedliwosc najpierw przepisy powinny byc jasne i czytelne prawo nie powinno dzialac wstecz MF powinien odpowiadac swoim majatkiem za bubel prawny bo jak narazie to sa jak sw krowy i zyja z naszych podatkow i widac jak PO jest partia libelarna nie mozna tego wszystkiego czytac

    Odpowiedz
  • fima(2012-04-06 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Polska ma najbardziej głupie przepssy - do kosza z taką ordynarna podatkową, od razu

    Odpowiedz
  • edgar(2012-04-06 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    to na pewno prima aprilis, przecięz byłby to adsurd na skalę światową aby dzieci odpowidały za długi rodziców !!!

    Odpowiedz
  • z(2012-04-06 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba najpierw starać się zrozumieć sentencję orzeczenia sądu zanim wygłosi się komentarze bez sensu. Jeszcze by tego brakowało, żeby rodzina mogła bezkarnie wyprowadzać poza księgowością majątek firmy! Każdy by tak chciał.

    Odpowiedz
  • mosten(2012-04-07 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyczny tytuł, który wprowadza w błąd większość nieobytych z prawem czytelników ... Istotą przedstawionego stanu faktycznego jest, iż osoba będąca zastępcą szefa w firmie, fakt - będąca najbliższą rodziną szefa, mająca uprawnienie do dokonywania transakcji finansowych na rzecz firmy, ponosi odpowiedzialność za niezrealizowane zobowiązania publiczno - prawne. Skoro osoba ta wypłaciła, jak napisano, z firmy 4,5 mln i w dodatku przeznaczyła na cele inne, niż firmowe, to gdzie tu sensacja, że ma zapłacić zaległe podatki?! Gdyby sąd uznał odmiennie, to rzeczywiście można by to wówczas uznać za sensację.
    Komentatorom psioczącym na obowiązujące przepisy proponuję przeczytanie całej informacji, nie tylko tytułu. Akurat w tej sytuacji racji nie mają.

    Odpowiedz
  • Ja(2012-04-12 01:24) Zgłoś naruszenie 00

    CO ZA PRAWNIK PISAL TEN ARTYKUL?

    "Dzieci odpowiadają za długi podatkowe rodziców"

    Jest roznica miedzy tym stwierdzeniem dziennikarzyny, a stwierdzeniem sadu, ze organ podatkowy może dochodzić zapłaty od członka rodziny. Moze to nie znaczy, ze w kazdym przypadku ma do tego prawo. Decyduje zawsze sad dla kazdego przypadku oddzielnie.

    Odpowiedz
  • Obelus(2012-04-13 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    tytuł wprowadza w błąd. Jednak dobrze, że w artykule jest jasno napisane o co chodzi.
    Już dawno zauważyłem, że tytuły artykułów mają coraz mniej związku z jego poniższą treścią.
    Jak na taką gazetę to powinien być duuużo wyższy poziom pisania artykułów.

    Odpowiedz
  • Gosć(2012-04-14 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki chory PRAWNIK Pisał tą ustawę że Dzieci odpowiadają za długi Rodziców ,przeciesz Dziecko nie wybierało sobie Rodziców ,że Rodzic ma długi i komornika ,ten przepis jest chory tak jak i ten rzad.

    Odpowiedz