Spółki tworzące podatkową grupę kapitałową mogą dowolnie kształtować ceny we wzajemnych transakcjach dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.
Sąd rozpatrywał skargę spółki na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Spółka wskazała, iż planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), w ramach której istnieje możliwość dowolnego kształtowania cen w transakcjach wewnątrzgrupowych, bez względu na poziom cen na danym rynku.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, wskazując, że w sytuacji gdy ustalone ceny będą różnić się od rynkowych, a strony transakcji są podmiotami powiązanymi, zastosowanie znajdzie art. 32 ustawy o VAT, umożliwiający określenie obrotu na podstawie wartości rynkowej, gdy związek pomiędzy podmiotami miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia. Spółka może zaś uprzednio potwierdzić prawidłowość planowanych cen z wykorzystaniem porozumienia w sprawie ustalenia ceny transakcyjnej (APA).
Spółka zaskarżyła interpretację do WSA w Poznaniu, który skargę oddalił. Wyrok zaskarżony został do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten uznał, że sąd I instancji nie dokonał pełnej oceny prawnej zagadnienia i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.
Rozpatrując sprawę ponownie, sąd uwzględnił skargę i uchylił skarżoną interpretację. W ślad za NSA, że APA nie będzie mieć zastosowania. Przyjęcie poglądu wyrażonego w interpretacji prowadziłoby do sprzeczności – wykorzystywanie uprawnień w podatku dochodowym od osób prawnych skutkowałoby negatywnymi konsekwencjami na gruncie VAT. Względy wykładni systemowej wymagają, aby stwierdzić, że art. 32 ustawy o VAT nie ma zastosowania do PGK.
Rozstrzygnięcie ocenić należy jako prawidłowe. Ustawodawca nie odniósł się w treści art. 32 ustawy o VAT do transakcji między podatnikami tworzącymi PGK. Jednak system prawa powinien być spójny. Istotą PGK jest możliwość swobodnego kształtowania cen wewnątrz grupy, stąd możliwość określania obrotu w VAT przez organy podatkowe praktycznie niwelowałoby korzyści wynikające z PGK.
Słusznie sąd podkreślił również brak możliwości stosowania przepisów o APA. Przyjęte rozwiązanie koresponduje również z prawem wspólnotowym (art. 80 Dyrektywy VAT), który zezwala na ustalanie obrotu jedynie w sytuacji zapobieżenia uchylaniu się lub unikania opodatkowania.
Wyrok nie jest prawomocny.
SYGN. AKT I SA/Po 522/10