Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

PiS wprowadza jednolity podatek. Co wiemy na pewno, jakie są wątpliwości

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Jak jednolity podatek wpłynie na system ubezpieczeń? Co wiemy: Wprowadzenie jednolitego podatku nie zmieni obecnych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (przynajmniej takie jest założenie). Czyli np. nadal 19,52 proc naszego wynagrodzenia ma być przekazywane na konto i subkonto emerytalne i ewentualnie do OFE. Podobnie ma być z innymi składkami, które są dziś odprowadzane od wynagrodzenia z części pracownika i pracodawcy, tj rentową chorobową czy wypadkową. Składka emerytalna i rentowa osób o wysokich dochodach trafi do ZUS do poziomu tzw. trzydziestokrotności, to co zapłacą powyżej nie podwyższy im emerytur. Wątpliwości: Na wprowadzeniu jednolitej daniny mają zyskać osoby o najniższych wynagrodzeniach. Ma się to odbyć przez zmniejszenie klina podatkowego czyli łącznych procentowych obciążeń podatkami i składkami ich płacy a to oznacza, że zapewne nie będą płacić części składek. Pytanie czy zapłaci je za te osoby budżet czy będą miały np. okrojone uprawnienia do pewnych świadczeń.
Jak jednolity podatek wpłynie na system ubezpieczeń? Co wiemy: Wprowadzenie jednolitego podatku nie zmieni obecnych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (przynajmniej takie jest założenie). Czyli np. nadal 19,52 proc naszego wynagrodzenia ma być przekazywane na konto i subkonto emerytalne i ewentualnie do OFE. Podobnie ma być z innymi składkami, które są dziś odprowadzane od wynagrodzenia z części pracownika i pracodawcy, tj rentową chorobową czy wypadkową. Składka emerytalna i rentowa osób o wysokich dochodach trafi do ZUS do poziomu tzw. trzydziestokrotności, to co zapłacą powyżej nie podwyższy im emerytur. Wątpliwości: Na wprowadzeniu jednolitej daniny mają zyskać osoby o najniższych wynagrodzeniach. Ma się to odbyć przez zmniejszenie klina podatkowego czyli łącznych procentowych obciążeń podatkami i składkami ich płacy a to oznacza, że zapewne nie będą płacić części składek. Pytanie czy zapłaci je za te osoby budżet czy będą miały np. okrojone uprawnienia do pewnych świadczeń. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Komentarze(27)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • sponsor nierobów
  2016-10-28 08:30:40
  a co z 500 zł na dzieci? to także powinno być doliczane do dochodu. Ja mając 25 lat pracy, trójkę dzieci ( dwoje powyżej 18 więc mam zero na trzecie), zarabiając jako jedyny żywiciel około 15 tys miesięcznie na etacie korzystam z 30-krotności. Teraz mój pracownik mający czwórkę dzieci, czyli 1500 netto do rączki extra śmieje mi się w twarz - on przy dochodach jego i żony będzie miał na rodzinę prawie tyle co moja. PISu, opamiętaj się. Gębą pełną frazesów rozp....lisz Polskę!!!
  13
  pokażodpowiedzi (2)
 • gosia
  2016-10-27 12:50:16
  Dla PISu emeryci i rencisci to napewno gorszy sort i to sie u nich nigdy nie zmieni,musicie to zrozumiec. Mam w Polsce rodzine i duzo znajomych oni nie maja watpliwosci,ze bardzo zle zrobili glosujac na PIS,dla nich to totalna porazka.dobrze ,ze nie mieszkam w tym kraju,ale zal mi szczegolnie mojej rodziny i wszystkich tych ludzi,ktorych Pisowcy mocno oszukali!!!!!
  20
  pokażodpowiedzi (2)
 • kaja
  2016-10-27 08:08:50
  Dla mających firmę w nowym systemie bazą do wyliczania ma być płaca minimalna, dzisiaj 60% średniej krajowej. To ciekawa jestem skąd firmowcy wezmą na stare lata emeryturę? Głupota PiS nie zna granic.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mająca dość życia w tym kraju
  2016-10-28 10:47:03
  Przecież te wszystkie proponowane zmiany mają doprowadzić do zakamuflowania wyższych potrąceń z naszych wynagrodzeń. Nikt nie będzie wiedział ile ma pieniędzy na koncie "emerytalnym" ile odprowadza podatku . Ma być obowiązek przechowywania list płac tylko przez 7 lat a nie jak dotąd 50. Wszystko jest po to, by zwykły obywatel nic nie wiedział , a musi godzić się na wszystkie decyzje rządzących, Wszystko robi się dla nierobów, dzieciorobów i cwaniaków, a nie dla uczciwie pracujących obywateli. Kiedy skończą się rządy tych nieudaczników, piewców nieprawdziwych informacji, " zbrodniarzy" ludu ?????
  3
 • emerytka
  2016-10-27 10:05:09
  Jeśli jednolity podatek ma obejmować również składki rentowe, emerytalne i chorobowe to ja się pytam jako emerytka czy będą mi pobierane bo byłoby to niezwykłym absurdem, ja już nie pójdę na rentę, ani nikt mi nie będzie płacił chorobowego, to dlaczego z mojej emerytury brutto taka danina miałaby być poobierana.
  3
  pokażodpowiedzi (3)
 • sdsd
  2016-10-27 12:07:25
  Może wreszcie ktoś z siebie wydusi, ile zapłacą emeryci i renciści ? Obecnie płacą 19,25% PIT plus NFZ i mają kwotę wolną ok. 3090zł ? TO JEST 9 MLN PODATNIKÓW !!!! Gorszy sort ?
  4
 • zibibobi
  2016-10-27 09:47:21
  Czy dochody z emerytury też będą objęte tym podatkiem?
  6
 • Wiem, że NIC ... nie Wiem konkretnie
  2016-10-29 10:13:43
  Co Wy wiecie na pewno, skoro sami Neo-BOLSZEWICY nie wiedzą ... bo "gotowy" projekt ustawy o jednolitym podatku ... z TECZKI gotowych projektów PIS kandydatki na p.o. Premiera p. Szydło ... WIATR wywiał gdzieś w Kosmos . Widocznie za bardzo machała tą TECZKĄ z "gotowymi" projektami, ... jak kiedyś sztandarem CCCP w dniu 1Maja na pochodzie
  2
 • zatroskany obywatel
  2016-11-01 00:45:48
  Pis zachowuje się jak słoń w składzie porcelany wystraszyli podatkiem przedsiębiorców już spadają inwestycje maleje wzrost gospodarczy prosta droga do katastrofy miejmy nadzieję że się opamiętają
  2
 • Olo
  2016-10-27 12:49:44
  Pobierć ZUS będą od wynagrodzenia BRUTTO przedsiębiorcy ale tylko 30- krotność składki trafi na konto emerytalne przedsiębiorcy . Pozostała kwota powyżej trafi dobbudżetubpsństwa jako nowy dobry podatek . Kto to wyrzyna ! Pytam ? I kto w przyszłości będzie wypłacał przedsiębiorcom emerytury po ponad 30 tys. Zł/ miesięcznie . Właśnie to ograniczało płatność dkładek od firm do 30- krotności przeciętnego wynagrodzenia . Czyli przedsiębiorcy będą płacić zamiast 1200zł/ miesięc ponad 30 tys. / miesiąc . Dobra xmiana. W przyszłości trzeba będzie wypłacać przedsiębiorcy ponad 15 tys. Zł emerytury na miesiąc . Czy ZUS to wytrzyma bo wszelkie wcześniejsze wyliczenia PO obaliły tę zmianę. Przy takie emeryturze nie opłaca się szarpać się z firmą na starość. Po dojściu do wystarczającej emerytury firmy będą zamykane jak grzyby po deszczu po osiągnięciu wieku emerytalnego . Dziś przedsiębiorca pracuje praktycznie dobkońca życia .
  0
 • przedsiębiorca
  2016-10-29 19:27:11
  Chodzi o wyciągnięcie pieniędzy od bogatych. Ale oni wyprowadzą zyski za granicę, bo wątpię, że zapłacą 40% PIT, 23% VAT, ZUS. I jak ten system wytrzyma?
  1
 • ja
  2016-10-27 08:43:29
  i znów ani słowa czy będą ulgi na ikze i dawców krwi
  4
 • xyz23
  2016-11-11 00:39:41
  A żeby was wszystkich szlag trafił su....y !! Dajcie wszystkim miske ryżu a Gosiewskiej 5 mln.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • sammler
  2016-11-09 10:58:03
  I wszyscy mają dwie ręce oraz mózg, by na wypełnienie swojego żołądka zapracować! Akurat w Polsce na starcie wszyscy mają naprawdę równe szanse - edukacja każdego szczebla jest bezpłatna. To, jak kończysz, zależy głównie od ciebie. I państwo nie może karać tych, którzy wzięli sobie to do serca i na swoją przyszłość postanowili uczciwie zapracować. Kosztem tych, którzy danej szansy nie chcieli wykorzystać.
  2
 • Kolo
  2016-11-29 11:36:10
  To ja się pytam gdzie są ci wyborcy co głosowali na pis co macie do powiedzenia cicho teraz siedzą
  1
 • gg
  2016-10-28 09:49:24
  wszyscy mają takie same żołądki.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Monika
  2016-12-09 07:48:32
  Socjalizacjia społeczeństwa to chory pomysł. Nie po to skończyłam 2 fakultety i placilam za swoje studia by ********* nieuk który wolał hamak pod śmietnikiem podpierać bo do szkoły za wcześnie było mu wstawać żył ze mnie bo taki ku...a biedny jest i mało zarabia bo zasiłek bierze albo na szczocie lata. Widziały gały co robiły i brały. Nie da się naprawiać świata jednych kosztem drugich. To tylko pogłębia frustrację a ten co ma głowę na karku i tak znajdzie rozwiązanie bo się nauczył. Chora polityka chorego rządu państwa nie uleczy.
  0

Zobacz więcej