Ponad cztery lata temu ówczesny rząd podniósł podstawową stawkę VAT do 23 proc. Teoretycznie stawka podatku od towarów i usług nigdy nie powinna być niższa niż 15 proc. i jednocześnie nigdy nie powinna przekroczyć 25 proc. Granica ta wynika z Dyrektywy Rady Europejskiej z 2006 roku, która reguluje stawki VAT w krajach członkowskich UE. W praktyce jednak nie wszystkie rządy stosują się do regulacji zawartych w dyrektywie wymierzając różne stawki VAT. Jak na tle innych państw europejskich prezentuje się Polska?
1
Średnia europejska: 20 procent
Francja obok dziewięciu innych krajów Europy wymierzyła stawkę VAT w wysokości 20 proc. Tutaj przepisy uległy zmianie 1 stycznia 2014 roku wraz z tzw. ustawą budżetową. Stawka VAT z 19 proc. została podniesiona do 20. Z kolei stawki preferencyjne wynoszą kolejno 10 i 5,5 proc. Stawka 0 proc. ma zastosowanie w przypadku niektórych produktów żywnościowych oraz usługach związanych z transportem i kulturą. Brytyjczycy z kolei obok standardowej stawki 20 proc. naliczają także VAT w wysokości 5 i 0 procent. Stawki preferencyjne dotyczą tu usług związanych z energią oraz paliwa. 20. procentowa stawka VAT poza Francją i Wielką Brytanią obowiązuje także na Słowacji, Ukrainie, Białorusi czy w Austrii.
ShutterStock
2
Węgry: Najwyższa stawka VAT w Europie
Od 2012 roku obowiązuje ustawa przeforsowana przez Wiktora Orbana. Zgodnie z decyzją węgierskiego rządu standardowa stawka VAT wynosi 27 proc. Jednak stawka podatku od towarów i usług na podstawowe produkty żywnościowe wynosi 18 proc., a na prasę i książki 5 proc. Stosunkowo wysoka stawka opodatkowania spotyka się ze sprzeciwem ze strony węgierskich polityków dążących do obniżenia podatków. Rząd rozważa obniżkę stawek VAT jedynie na niektóre produkty i usługi. Mowa o wprowadzeniu 5 proc. stawki na wieprzowinę, co stanowi obniżkę o 22 punkty procentowe.
Bloomberg
3
Najniższa stawka w Europie: Szwajcaria
Szwajcarzy obciążeni są najniższą stawką VAT, która wynosi 8 proc. Kraj ten nie musi jednak stosować się do zaleceń wskazanych w dyrektywie. Stawki preferencyjne także są dużo niższe niż w innych krajach Europy, wynoszą one odpowiednio 2,5 i 3,6 proc. Określone rodzaje towarów i usług umożliwiające zaspokojenie potrzeb podstawowych np. zaopatrzenie w wodę, środki spożywcze, napoje bezalkoholowe, bydło, drób, ryby, zboże i nasiona, książki i gazety, usługi spółek radiowych i telewizyjnych, nieprowadzących działalności przemysłowej itd. podlegają zredukowanej stawce VAT wynoszącej 2,5%. Wyłączone spod opodatkowania są niektóre elementy sektora publicznego w tym m.in. usługi związane ze zdrowiem publicznym, opieką społeczną czy edukacją.
Źródło:www.switzerland.trade.gov.pl
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję