Zwolnienie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT nie obejmuje świadczenia rekompensacyjnego otrzymanego od ubezpieczyciela na zabezpieczenie dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Chodziło o polską spółkę, która w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) świadczy wyspecjalizowane usługi produkcyjne i handlowe w zakresie m.in. recyklingu i odzysku surowców z materiałów segregowanych. Z powodu dużego ryzyka i wysokich kosztów swojej działalności wykupiła ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Po reklamacji złożonej przez jednego z zagranicznych kontrahentów spółka zawarła z nim ugodę i wypłaciła należne mu odszkodowanie. Następnie na podstawie zawartej z ubezpieczycielem umowy oraz dodatkowego porozumienia dotyczącego reklamacji otrzymała zwrot poniesionego wydatku.
Czy rekompensatę trzeba opodatkować
Uważała, że otrzymane od ubezpieczyciela świadczenie rekompensacyjne w postaci zwrotu wydatku (wypłaconego kontrahentowi odszkodowania) jest formą zabezpieczenia źródła jej przychodów zdziałalności prowadzonej na terenie SSE. Dlatego była zdania, że kwota ta również jest zwolniona z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 12 lutego 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2 -1.4010.510.2020.1.MK) wyjaśnił, że zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT nie ma charakteru podmiotowego, dlatego nie obejmuje wszystkich dochodów spółki prowadzącej działalność na terenie SSE, a tym bardziej dochodów wynikających z odrębnej umowy z ubezpieczycielem. Obejmuje ono tylko takie dochody, które zostały uzyskane bezpośrednio z działalności określonej w zezwoleniu na działalność w obszarze strefy.
Sądy zgadzają się z dyrektorem KIS
Stanowisko organu podzielił WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 470/21). W uzasadnieniu wskazał na wyraźnie ugruntowany w orzecznictwie zakaz rozszerzającej wykładni art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Dlatego pieniądze, które dostała spółka od ubezpieczyciela jako rekompensatę za wypłacone klientowi odszkodowanie, nie mogą być w rozumieniu tego przepisu zwolnione z podatku – orzekł WSA.
Wyrok ten utrzymał w mocy sąd kasacyjny.
– Zgodnie ze ścisłą wykładnią językową art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT należy przyjąć, że przychód ze świadczenia rekompensacyjnego, chociaż pozostaje w związku z działalnością gospodarczą spółki, to jednak nie jest przychodem bezpośrednio generowanym przez jej działalność prowadzoną na terenie SSE – uzasadniła wyrok sędzia Alicja Polańska.
Dodała, że zwolnienie to ma zastosowanie wyłącznie do dochodu wypracowanego w toku zwykłej działalności strefowej, np. z odpłatnego zbycia towarów, usług czy praw majątkowych. ©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Wyrok z 14 stycznia 2025 r., sygn. akt II FSK 468/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia