statystyki

Mimo wyroku TK jest szansa na odzyskanie akcyzy

autor: Łukasz Zalewski07.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:47
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Wyrok dotyczy nieobowiązujących już dziś przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz rozporządzenia ministra finansów.źródło: ShutterStock

Przepisy, które nakładały na sprzedawców oleju opałowego wyższą stawkę akcyzy w sytuacji, gdy oświadczenie o przeznaczeniu oleju otrzymane od nabywcy nie pozwalało na identyfikację nabywcy, są zgodne z konstytucją – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 7/15).

Wyrok dotyczy nieobowiązujących już dziś przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz rozporządzenia ministra finansów. W latach 2004–2005 przewidywały one, że oleje opałowe są zasadniczo objęte niższą stawką akcyzy niż oleje napędowe, ale pod warunkiem że sprzedawca uzyska od nabywcy oświadczenie o przeznaczeniu oleju na cele opałowe. Jeśli nie dochowa tego wymogu, musi zapłacić akcyzę według 9-krotnie wyższej stawki akcyzy, właściwej dla olejów napędowych.

Sędzia TK Piotr Tuleja wyjaśnił, że jeśli w oświadczeniu od nabywcy brakuje elementów, które pozwoliłyby organom na kontrolę przeznaczenia sprzedanego oleju, to skutkiem będzie obowiązek zapłaty wyższej akcyzy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy „doszło do nieświadomego przyjęcia przez sprzedającego oświadczenia zawierającego nieprawdziwe dane”.

– Wczorajszy wyrok idzie w tym samym kierunku co orzeczenie TK z 12 lutego 2015 r. (sygn. akt SK 14/12). Ono również dotyczyło zgodności z konstytucją wymogu posiadania prawidłowego oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele opałowe – komentuje Agnieszka Tałasiewicz, doradca podatkowy i partner w EY.

Wyrok TK dotyczył połączonych pięciu skarg konstytucyjnych. W każdej z nich podatnicy (osoby fizyczne i spółki) sprzedawali oleje opałowe osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Zgodnie z ówczesnymi przepisami, sprzedawca oleju opałowego, który uzyskał od nabywcy oleju oświadczenie, które nie pozwalało na identyfikacji tego nabywcy, musiał zapłacić podatek według podwyższonej stawki (1180 zł za 1000 litrów oleju – w okresie do 14 września 2005 r. lub 2000 zł za 1000 litrów oleju – w okresie od 15 września 2005 r.).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ala(2016-12-07 18:30) Zgłoś naruszenie 20

    w tej sprawie swoje oblicze pokazalo PIS Pan Prokurator i MF zaciecie bronilo rozporzadzenia ktore wydal Kapica gdzie prawo zadzialalo 5 lat wstecz i znow jestesmy oszukani

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane