statystyki

WNT nie daje prawa do rozliczania się z marży

autor: Mariusz Szulc07.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:49
Chodziło o przedsiębiorcę, który kupował od obywatela Szwajcarii używane auta do ich dalszej odsprzedaży.

Chodziło o przedsiębiorcę, który kupował od obywatela Szwajcarii używane auta do ich dalszej odsprzedaży.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który kupi poza Unią Europejską używane auto, zarejestruje je w innym kraju unijnym i sprowadzi do Polski, aby je tu sprzedać, zapłaci VAT na zasadach ogólnych – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Wyjaśnił, że w tym wypadku dochodzi do zwykłego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Chodziło o przedsiębiorcę, który kupował od obywatela Szwajcarii używane auta do ich dalszej odsprzedaży. Samochody były najpierw dopuszczane do obrotu na terenie Niemiec, gdzie dochodziło do odprawy celnej. Następnie były przemieszczane do Polski, gdzie mężczyzna je naprawiał i sprzedawał.

Chciał rozliczać podatek tylko od marży, czyli od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży auta, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Dzięki temu w większości przypadków w ogóle nie musiałby go płacić. Uważał, że spełnił wszystkie warunki, by skorzystać z preferencji. Kupował bowiem towary używane w celu ich dalszej odsprzedaży od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane