statystyki

Podatek dochodowy: Nie każdemu będzie się opłacało dorobić w 2017 roku

autor: Arkadiusz Bernal06.12.2016, 07:37; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:14
złoty, pieniądze

Od 2017 r. najwyższa marginalna stawka podatku będzie wynosiła 33,34 proc.źródło: ShutterStock

Nie ma drugiego państwa na świecie, w którym konstrukcja skali podatkowej w podatku od dochodów osobistych byłaby tak oryginalna jak ta, którą ostatnio uchwaliliśmy.

Skąd taka konstatacja? Bo nie ma drugiego państwa, w którym marginalne stawki podatkowe byłyby na przemian raz niższe, raz wyższe.

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest ważnym elementem polskiego systemu podatkowego, bo pozwala uwzględnić sytuację osobistą podatnika, która wpływa na zdolność do zapłaty podatku. Z tego właśnie powodu na gruncie teorii opodatkowania postuluje się, by tzw. kwota wolna była na poziomie minimum socjalnego lub choćby minimum egzystencji. Chwała ustawodawcy, który dostrzegając problem podnosi kwotę wolną dla najuboższych z 3091 do 6600 zł.

Ten sam ustawodawca myli się jednak ogromnie, gdy różnicuje wysokość kwoty wolnej w zależności od poziomu dochodów. Do zwiększania obciążeń osób bogatszych służą kolejne progi i wyższe stawki obowiązujące po przekroczeniu tych progów, a nie kwota wolna.

Marginalna stawka podatku dochodowego to stawka, która pozwala stwierdzić, jaką część z dodatkowo osiągniętej jednostki dochodu trzeba oddać fiskusowi.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane