statystyki

Ustawa o transporcie kolejowym: Samorządowcy walczą o mniej zwolnień dla kolei

autor: Jakub Pawłowski30.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 30.11.2016, 10:11
pociąg zima

amorządowcy kwestionują obliczenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jakoby gminy miały stracić w sumie na skutek nowelizacji tylko 7 mln zł rocznie. Zdaniem samorządów będzie to dużo więcejźródło: ShutterStock

Po artykule DGP gminy i miasta zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, którą Sejm uchwalił 16 listopada.

To dla nich jedyna szansa, aby zapobiec utracie wpływów z podatku od nieruchomości, który wpłacają do ich budżetów zarządcy infrastruktury kolejowej. Pod apelem podpisali się samorządowcy ze Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich.

O niekorzystnych dla nich zmianach w opodatkowaniu infrastruktury kolejowej pisaliśmy jako pierwsi w artykule „Zwolnienie dla kolei uderzy w gminy” (DGP nr 225/2016).

Gminy, z którymi rozmawialiśmy przy przygotowywaniu tego artykuły, nie dowierzały, że projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym nie został z nimi skonsultowany.

Ze znowelizowanego art. 7 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że od 2017 r. zwolnione będą już nie tylko budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej i zajęte przez nie grunty. Wolne od daniny będą również budynki (m.in. dworce kolejowe), a także działki ewidencyjne, na których znajdują się urządzenia i elementy infrastruktury kolejowej.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane