statystyki

MF będzie śledzić wszystkie faktury już w lipcu 2017 r.

autor: Mariusz Szulc17.11.2016, 07:13; Aktualizacja: 17.11.2016, 07:52
Centralny rejestr faktur byłby kolejnym narzędziem informatycznym po jednolitym pliku kontrolnym, który pomógłby fiskusowi w kontrolowaniu rozliczeń podatników i zwalczaniu oszustw

Centralny rejestr faktur byłby kolejnym narzędziem informatycznym po jednolitym pliku kontrolnym, który pomógłby fiskusowi w kontrolowaniu rozliczeń podatników i zwalczaniu oszustwźródło: ShutterStock

Najpóźniej do 30 czerwca 2017 r. powinien zostać uruchomiony Centralny Rejestr Faktur – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP.

Resort wyjaśnił, że taka data zapisana jest w umowie zawartej 15 września br. ze spółką celową Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o. Nie są jednak wykluczone opóźnienia.

Z umowy wynika, że w pierwszej połowie 2017 r. spółka zbuduje dla MF „narzędzia do zaawansowanej analityki opartej na statystyce matematycznej”.

Centralny rejestr faktur byłby kolejnym narzędziem informatycznym po jednolitym pliku kontrolnym, który pomógłby fiskusowi w kontrolowaniu rozliczeń podatników i zwalczaniu oszustw. Ma służyć gromadzeniu informacji o sprzedawcach, nabywcach, dacie dokonania transakcji, kwotach netto i kwotach podatku naliczonego przez sprzedawcę. Informacje te pochodziłyby z faktur wystawianych przez podatników VAT.

Fiskus miałby w ten sposób możliwość stałej kontroli nad rozliczeniami przedsiębiorców i mógłby błyskawicznie reagować w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. To zaś przełożyłoby się na trafniejsze typowanie podatników do kontroli.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane