W Sejmie procedowany jest obecnie projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustaw: Kodeks karny skarbowy i Ordynacja podatkowa. Zawiera on rozwiązanie, które należy uznać za szkodliwe - informuje Polska Izba Handlu.

To zmiana zgodnie z którą będzie możliwe wykreślenie z rejestru podatników VAT podmiotów, które: prowadząc działalność gospodarczą wiedziały lub miały uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że uczestniczą w procederze oszustwa lub nadużycia podatkowego, mającego na celu osiągnięcie nienależnych korzyści majątkowych kosztem budżetu państwa.

Zdaniem PIH, zapis ten należy zmodyfikować w ten sposób, że wyrażenie „uzasadnione podstawy” zastąpi stwierdzenie „udowodnione podstawy” – czyli przedsiębiorca wiedział, że uczestniczy w procederze oszustwa, co zostało udowodnione prawomocnym wyrokiem sądu. W przeciwnym razie pozostawione jest pole do arbitralnej decyzji urzędnika na podstawie domniemania lub interpretacji.

Tego typu rozwiązania uderzają w przedsiębiorców, którzy nieświadomie padają ofiarą oszustw oraz tworzy możliwy obszar korupcji i złej interpretacji przesłanek, którymi kieruje się urzędnik. A co jeśli założy złą tezę, nie będzie chciał się przyznać do błędu i firma ulegnie likwidacji? Rezultatem będzie upadłość wielu firm, co spowoduje dalsze spowolnienie gospodarcze kraju. Problem ten jest podnoszony przez liczne firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Handlu zajmujące się eksportem.

Rozwiązanie to jest groźne, ponieważ nie tylko zawiesza zwrot podatku VAT, ale będzie skutkować likwidacją firmy! Dlatego też udowodnienie udziału w procederze oszustwa prawomocnym wyrokiem sądu jest niezbędne – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.